°C

Utorok, 18. február 2020. Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta.

Nicholsonová poslala Pellegrinimu otvorený list k sociálnym službám

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Lucia Ďuriš Nicholsonová
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
30.07.2018 18:05

BRATISLAVA - Podpredsedníčka parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Lucia Ďuriš Nicholsonová poslala otvorený list premiérovi Petrovi Pellegrinimu, v ktorom kritizuje proces transformácie a deinštitucionalizácie systému sociálnych služieb na Slovensku. Tento proces podľa nej za viac ako dva roky nikam nepokročil. Predsedu vlády preto liberálna poslankyňa žiada, aby prijal okamžité a účinné opatrenia, ktoré povedú k náprave tohto stavu, uvádza sa v tlačovej správe strany SaS.


Nicholsonová sa tak pripojila k viacerým mimovládnym organizáciám zastupujúcich práva občanov so zdravotným postihnutím, ktoré sa tiež obrátili na premiéra vo veci zdĺhavého riešenia procesu transformácie a deinštitucionalizácie sociálnych služieb a nerealizácie Národného projektu deinštitucionalizácie a podpory transformačných plánov z Operačného programu Ľudské zdroje.

"Nicholsonová sa danej téme venuje už od júna 2016, keď kontaktovala ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera. Ten jej odpovedal, že národný projekt sa začne implementovať v septembri, resp. najneskôr do konca roka 2016. Stále sa však nič nestalo," upozorňujú liberáli.

Slovensko podľa Nicholsonovej ohrozuje čerpanie prostriedkov z európskych štrukturálnych fondov na roky 2014 a 2020. "Čo je však najdôležitejšie, porušuje ľudské práva občanov so zdravotným postihnutím žijúcich v zariadeniach sociálnych služieb a nedodržiava záväzky, ku ktorým sa zaviazalo," poznamenala.

Ako uviedla, má hodnoverné informácie, že zástupcovia príslušných generálnych riaditeľstiev Európskej komisie nemajú k danému projektu žiadne pripomienky a ani výhrady. "Preto nerozumiem tomu, prečo sa tento národný projekt ešte nezačal realizovať,“ dodala Nicholsonová.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články