°C

Piatok, 3. júl 2020. Meniny má Miloslav, zajtra Prokop.

Matovič plánuje spoluprácu s SMK: Nastal čas podať im pomocnú ruku

Igor Matovič
Igor Matovič
Zdroj: Vlado Anjel
18.11.2017 11:03

BRATISLAVA - Nastal čas podať mimoparlamentnej strane SMK pomocnú ruku a ich prostredníctvom aj samotným obyvateľom južného Slovenska. Pre TASR to uviedol líder OĽaNO Igor Matovič na margo možnej predvolebnej spolupráce s SMK. Tento týždeň v diskusii Denníka N dokonca vyhlásil, že Obyčajní by do predvolebnej koalície so stranou Józsefa Menyhárta "v pohode išli".


OĽaNO dlhodobo úzko spolupracuje s hnutím NOVA Daniela Lipšica či Zmenou zdola Jána Budaja. "A keďže voliči SMK v župných voľbách jednoznačne ukázali, že si neprajú akúkoľvek spoluprácu so stranami vládneho zlepenca, nastal čas, aby sme sa vážne bavili aj s touto stranou reprezentujúcou slovenských Maďarov o vytvorení lepšej alternatívy pre Slovensko po Robertovi Ficovi (Smer-SD)," vysvetlil Matovič.

Mečiara by sme sa nezbavili

Zároveň apeloval, aby sme nezabudli, že ak by sa v roku 1998 nepridali slovenskí Maďari na stranu dobra, Vladimíra Mečiara by sme sa nezbavili. "Rovnako dnes platí, že skorumpované zlo, ktoré nám vládne, odstavíme len vtedy, ak dokážeme, že nám na ľuďoch na juhu Slovenska záleží. SMK sa zmenilo. Pred voľbami vyhodili zo svojej kandidátky človeka, ktorý blúznil na bilborde o autonómii, majú nové progresívne vedenie a po stretnutí s nimi mám pocit, že si uvedomujú, že ich voliči si spoluprácu za lepšie Slovensko želajú," povedal šéf Obyčajných.

Matovič si uvedomuje, že nie každému voličovi OĽaNO môže vyhovovať táto snaha spájať sa. "Na druhej strane je to jediná cesta ako vládnuce zlo poraziť. Nechať prepadnúť stovky tisíc hlasov voličov pre vlastnú ješitnosť by nebolo umenie. Slovensko sme my všetci, Slováci, Maďari, Rusíni či Rómovia. Len spojením všetkých ľudí dobrej vôle, bez ohľadu na ich národnosť, máme šancu Slovensko zmeniť k lepšiemu," tvrdí.

Matovič si uvedomuje aj problém

Uvedomuje si tiež, že pre niektorých voličov SMK môže byť problém on sám, keďže svojho času zahatal maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi snahu rozdávať maďarské občianstvo na Slovensku. "Na druhej strane viem, že voliči SMK veľmi ocenili moje gesto, keď som v situácii, kedy chcel Smer-SD zabrániť kandidatúre pána Gyulu Bárdosa v prezidentských voľbách, ponúkol SMK nezištnú pomoc. Som naďalej presvedčený, že slovenským Maďarom nepomôže Orbánov pas na poličke, ale dobrá škola, práca či nemocnica tam, kde sa narodili, tam kde žijú," konštatoval.

Líder OĽaNO je presvedčený, že predseda Mostu-Híd Béla Bugár chcel dlhoročným ohováraním a útokmi voči SMK dosiahnuť, aby táto zostala v kúte ako "nejaký prašivý pes", s ktorým sa nikto nebude chcieť baviť a ktorého nakoniec pokorí. "Nepodarilo sa mu to. Slovenskí Maďari dnes už vedia, že Bugárov Most-Híd je len jeho biznis projekt a vo veľkom sa od Mostu-Híd odkláňajú," dodal Matovič. Most-Híd a SMK rokovali o spolupráci pred nedávnymi župnými voľbami, ale nedohodli sa. Lídri oboch subjektov sa potom navzájom obviňovali, koho to bola vina.

Spolupráca s OĽaNO je otvorená otázka

Prípadná spolupráca mimoparlamentnej SMK a opozičného hnutia OĽaNO je zatiaľ otvorenou otázkou, všetko je vecou rokovaní a dohody. Kľúčovým momentom sú programové prieniky a spoločné ciele oboch subjektov. Uviedol to predseda SMK József Menyhárt v reakcii na vyhlásenia šéfa OĽaNO Igora Matoviča, ktorý si vie predvolebnú koalíciu s SMK predstaviť.

"Zatiaľ sme absolvovali jedno stretnutie na úrovni predsedov. Oficiálne rokovanie strán zatiaľ neprebehlo kvôli župným voľbám, nevedeli sme si na to nájsť čas. V krajských voľbách obe strany dosiahli dobrý výsledok, teraz rokujeme o regionálnej spolupráci," povedal Menyhárt.

Hovoriť o predvolebnej koalícii je predčasné

O predvolebnej koalícii je preto podľa jeho slov predčasné hovoriť. "Naším cieľom je, aby SMK aj sama prekročila päťpercentný prah. Župné výsledky hovoria o tom, že na to máme," myslí si. Menyhárt však upozornil, že obom stranám ide o to isté, a to o vládu bez Smeru-SD a SNS. "Je to dobrý spoločný základ. Boj proti korupcii a rozvoj Slovenska sú ďalšie témy, kde si určite nájdeme spoločnú reč," podotkol.

Menyhárt zdôraznil, že prípadné spochybňovanie lojality Maďarov žijúcich na Slovensku je nezmysel. "Politik by mal myslieť aj do budúcnosti a posledné dve desaťročia priniesli dve dôležité ponaučenia - lojalita Maďarov je nespochybniteľná a že demokratická, proreformná, pravicová vláda sa nedá postaviť bez účasti maďarských politikov. Sme na jednej lodi," dodal predseda SMK.
 


Galéria

Igor Matovič Igor Matovič

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články