Matovič nepríde na schôdze, kým bude Danko šéfom NRSR | Topky.sk

Piatok, 20. júl 2018. Meniny má Iľja, Eliaš, zajtra Daniel.

Matovič nepríde na schôdze, kým bude Danko šéfom NRSR

Igor Matovič
Igor Matovič, Zdroj: Topky/Vlado Anjel
10.10.2017 07:45

BRATISLAVA - Poslanec Národnej rady SR a líder hnutia OĽaNO Igor Matovič sa nezúčastní ani na októbrovej schôdzi parlamentu, ktorá sa dnes začína. Potvrdil to novinárom v pondelok s tým, že si nenárokuje plat poslanca.


"Dnes máme ako predsedu parlamentu človeka, ktorý je hanbou," povedal s tým, že predseda NR SR Andrej Danko (SNS) "bez problémov kryje rozkrádanie v našom školstve", za čo sa ani raz neospravedlnil. Rovnako sa mal podľa Matoviča ospravedlniť aj za to, že prikázal čítať listy od ľudí určené poslancom, čím porušil listové tajomstvo.

"Kým takýto človek bude šéfovať parlamentu, určite sa nebudem zúčastňovať a ani si nenárokujem na plat. Netúžim po ňom. Plat neočakávam," dodal. I napriek tomu, že posiela za svoju neúčasť ospravedlnenky, dôvody, ktoré v nich uvádza, mu Danko neospravedlňuje. Líder hnutia OĽaNO požiadal o ospravedlnenie z dôvodu údajného „šikanózneho správania sa“ predsedu parlamentu.

Hoci Matovič na schôdze nechodí od mája, 7. septembra vystúpil v rokovacej sále parlamentu počas odvolávania ministra práce Jána Richtera (Smer-SD). Poslanecký plat ani paušálne náhrady nedostal pre svoju neprítomnosť na schôdzach parlamentu za uplynulé mesiace od mája. Za letné mesiace júl a august, keď plénum nezasadalo, poslanecký plat a paušálne náhrady dostal.

Danko Matoviča viackrát vyzval, aby riadne a zákonne zdôvodnil svoje absencie tak, ako káže zákon. Poslanec NR SR sa môže z neúčasti na rokovaní ospravedlniť z troch dôvodov. Je to choroba – vtedy musí poslanec doložiť lekárske osvedčenie, iný vážny dôvod, napríklad úmrtie v rodine, vážny rodinný dôvod a napokon účasť na zahraničnej ceste.

Danko odmieta reagovať

"Predseda Národnej rady SR Andrej Danko už dávnejšie avizoval, že na vyjadrenia pána Matoviča nebude reagovať," odpovedala šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články