°C

Nedeľa, 25. október 2020. Meniny má Aurel, zajtra Demeter.

Koalícia a opozícia sa zhodli na jednom: V energetike by zaviedli tieto zmeny

Zdroj: SITA
19.02.2017 14:52

BRATISLAVA - Slovenská energetika si vyžaduje zmeny. Zhodli sa na tom v dnešnej televíznej diskusii RTVS O 5 minút 12 koaliční a opoziční poslanci NR SR Ľubomír Jahnátek (Smer-SD), Jaroslav Paška (SNS), Karol Galek (SaS) a Igor Matovič (OĽaNO).


Jahnátek sa vyjadril, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zlyhal a náprava vysokých cien energií je podľa neho výsledkom geniality premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a komunikácie ÚRSO a distribučných spoločností, že pristúpili k cenám z roku 2016. 

„Čas ukázal, že koncentrácia moci je škodlivá. Som zástanca toho, aby ÚRSO bolo nezávislé, ale kontrolované štátom,“ zdôraznil s tým, že úlohou kontrolného mechanizmu by mala byť predovšetkým kontrola cenových výmerov.

Podľa Jahnátka treba posilniť postavenie Regulačnej rady. Poslanec Smeru-SD pripustil aj zmeny vo faktúrach za energie, ktorým ľudia nerozumejú. Ich zjednodušenie by podľa neho malo zmysel v tom, že by ľudia videli, za čo presne platia. Podľa neho sú pred slovenskou energetikou výzvy aj hrozby. Úlohu vznikajúceho štátneho energetického holdingu vidí najmä v ekonomickej podstate.

Opozičný poslanec Galek navrhuje ako riešenie súčasného stavu novelu zákona o regulácii. Novela by prinášala zmeny, na základe ktorých by na čele ÚRSO a Regulačnej rady nestála rovnaká osoba, ako to bolo doteraz, keď Jozef Holjenčík bol šéfom ÚRSO aj Regulačnej rady. Predsedu úradu by strana SaS podľa Galeka nahradila predstavenstvom ÚRSO, ktoré by bolo zložené z troch členov, a tí by mali kolektívnu zodpovednosť.

„Úrad bol doteraz len vykonávateľom príkazov Roberta Fica. Odchodom Jozefa Holjenčíka z čela ÚRSO sa nič nevyriešilo, stále do úradu chodí," povedal s tým, že Holjenčík podpísal aj vyhlášku o cenovej regulácii v elektroenergetike deň po tom, čo už vo funkcii predsedu ÚRSO nebol.

Poslanec Matovič zdôraznil, že vláda podľa programového vyhlásenia má podporiť zabezpečenie zraniteľných odberateľov a riešiť energetickú chudobu. Na to, aby tak mohla vláda naozaj konať, je podľa Matoviča treba vymeniť ľudí v ÚRSO za odborníkov. Okrem toho by Matovič zdanil energetické monopoly.

V tej súvislosti ho poslanec za SNS Jaroslav Paška upozornil na to, že v súčasnosti takéto zdanenie existuje a ak ho treba zvýšiť, tak SNS s tým problém nemá. „Treba robiť zásadné zmeny a treba ich robiť postupne,“ povedal Paška s tým, že práve minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) je jediný kompetentný, kto môže konať a mal by konať operatívne.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články