°C

Utorok, 20. október 2020. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Zmeny v zdravotníctve majú zabrániť zneužívaniu urgentu, tvrdí Zelník

Štefan Zelník
Štefan Zelník
Zdroj: TASR
11.02.2017 14:35

BRATISLAVA - Na Slovensku je menej praktických lekárov a nevieme zabezpečiť taký rozsah poskytovania zdravotníckych služieb, ako tomu bolo v minulosti. Zmeny v oblasti lekárskej služby prvej pomoci či ústavnej pohotovosti smerujú k tomu, aby sa lekári dokázali adekvátne postarať o ľudí, ktorí to potrebujú. V dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol predseda výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS).


Zelník v tejto súvislosti upozornil aj na častú prepracovanosť lekárov v súčasnosti. "Lekár po pohotovostnej službe ide na druhý deň do práce a mal by byť v dobrej kondícii," zdôraznil. Člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo Marek Krajčí (OĽaNO) oponoval, že pripravované zmeny majú z jeho pohľadu viacero nedostatkov. "Problém si vyžaduje komplexnú reformu primárneho kontaktu," uviedol v diskusii.

Podľa Zelníka cieľom navrhovaných zmien v zdravotníctve je postarať sa o ľudí, ktorí to naozaj potrebujú. "Predstavte si, že dostanete infarkt a pred vami je 15 iných pacientov. Ako to má potom ten personál urobiť?" spýtal sa.

Krajči upozornil, že podľa dostupných údajov, väčšina pacientov, ktorí vyhľadajú ústavnú pohotovosť alebo lekársku službu prvej pomoci, tak urobí preto, lebo nezastihnú lekára v ambulancii, ktorí tam je len niekoľko hodín denne. Zelník oponoval, že ambulantné hodiny schvaľuje samosprávny kraj a ak lekár odíde, musí si zabezpečiť náhradu.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články