Nedeľa26. máj 2024, meniny má Dušan, zajtra Iveta

Matovič podáva trestné oznámenie: Došlo k volebnej korupcii!

Igor Matovič
Igor Matovič (Zdroj: SITA)

RAKÚSY - Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Igor Matovič a bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák, sa rozhodli podať trestné oznámenie vo veci volebnej korupcie v obci Rakúsy v okrese Kežmarok za volebný podvod, ku ktorému údajne prišlo počas tohtoročných marcových parlamentných volieb.

Uviedli to dnes na brífingu v rómskej osade Rakúsy. Polícia podľa ich informácií zatiaľ v kauze Rakúsy nezačala konať. „Za posledné dni sme sa aj v tejto obci i v Lomničke stretli s viacerými ľuďmi, ktorí nám potvrdili kupovanie hlasov,“ povedal dnes Matovič. Opäť informoval o tom, že kým v obvode číslo dva v Rakúsoch, kde Rómovia bývajú, získal Peter Chudík 154 hlasov a Stanislav Kubánek 143 hlasov, Róbertovi Ficovi dalo hlas 35 ľudí. V obvode číslo jeden, kde Rómovia nebývajú, Chudík s Kubánkom nezískali ani jeden hlas a Róberta Fica zakrúžkovalo 70 ľudí. „Opätovne žiadame poslanca Chudíka a poslanca Kubánka, aby odovzdali mandát poslanca národnej rady, ktorý získali podvodom,“ dodal Pollák. 

Pollák dnes odmietol riešenie, ktoré v snahe zabrániť kupovaniu hlasov počas volieb, navrhol minister vnútra Robert Kaliňák. „Je to smiešne riešenie viac policajtov pred volebnou miestnosťou. Ani viac policajtov v osade v deň volieb nikomu nepomôže,“ uviedol bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Podľa jeho slov ku kupovaniu hlasov dochádza oveľa skôr ako v deň volieb a nedochádza k tomu ani pred volebnou miestnosťou či v osade. Ministrovi Kaliňákovi tak prostredníctvom médií odkázal, aby sa hľadali iné riešenia. 

Matovič dnes uviedol, že má svedkov kupovania hlasov v obci neďaleko Kežmarku. „Sú to ľudia, ktorí nám o tom povedali, ktorí boli voliť, ale zatiaľ nechcú ísť vypovedať, pretože sa boja. Boja sa úžerníka, v ktorého rukách sa nachádzajú, keďže tí rozhodujú de facto o ich bytí a nebytí. Vedia, že ak by dnes išli vypovedať a udali týchto ľudí, od zajtra majú prázdne hrnce,“ povedal. Predseda OĽaNO dnes hovoril aj o „kľúčových zlyhaniach Kaliňákovej polície“.

„Polícia bola z viac ako 300 svedkov schopná vypočuť, myslím, sedem. Následne sa iba prizerali, ako svedkovia menia výpovede. Toto zlyhanie súvisí s tým, že polícia prizerala, ako sú ľudia v pasci úžerníkov, ako ich úžerníci nútia zmeniť výpovede,“ povedal Matovič. Podľa jeho slov ide o obrovské zlyhanie polície, ktorá by podľa neho mala práve v takomto prípade ochraňovať oznamovateľov korupcie. „Keď vidím, že svedok je nejakým spôsobom pod tlakom niekoho druhého, tak buď mu ponúknem využiť inštitút ochrany svedka, alebo nejakým iným spôsobom ho chránim, aby nebol vystavený tlaku,“ uviedol Matovič. V takejto situácii musí podľa neho polícia a Kaliňák ukázať, že im naozaj záleží na vyšetrovaní volebnej korupcie. 

RTVS už dávnejšie upozornila na to, že v marcových parlamentných voľbách prekrúžkovali v obci najpopulárnejšieho politika Smeru-SD Roberta Fica dvaja poslanci - Stanislav Kubánek a Peter Chudík. Polícia po reportáži začala trestné stíhanie, niekoľko mesiacov vyšetrovala volebnú korupciu a napokon stíhanie zastavila. RTVS má k dispozícii uznesenie vyšetrovateľa, podľa ktorého sa sedem Rómov vo výpovediach najprv priznalo k tomu, že poslancom dali hlas za škatuľku cigariet.

Označili aj človeka, ktorý hlasy pre poslancov kupoval. Ten to aj s údajným komplicom a dvoma poslancami odmietol. Vyšetrovateľovi sa však zdalo, že vo výpovediach sú rozpory. Rómov teda konfrontoval s človekom, ktorý ich údajne podplácal. Všetci siedmi následne začali tvrdiť, že v prvej výpovedi klamali a všetko si vymysleli. Podľa právnikov je bežná prax, že ak svedok účelovo zmení výpoveď, vyšetrovateľ by mu mal pohroziť, že za klamstvo mu hrozí väzenie a svedok nakoniec vyjde s pravdou von. Nič podobné však vyšetrovateľ neurobil a prípad uzavrel. 

Oddelenie komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru v stanovisku uviedlo, že nebude reagovať na zavádzajúce informácie poslanca Matoviča. Polícia ale upozornila Matoviča, že v zmysle zákona je povinný oznámiť akékoľvek informácie o trestnom čine korupcie. Napriek tomu, že už tak mohol urobiť niekoľkokrát v minulosti, pred orgánmi činnými v trestnom konaní nikdy nič konkrétne neuviedol.

Viac o téme: KorupciaIgor MatovičPeter Pollák
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu