Drucker trvá na limitoch na lieky: Úspora miliónov alebo ohrozenie pacienta? | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Drucker trvá na limitoch na lieky: Úspora miliónov alebo ohrozenie pacienta?

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR
22.10.2016 16:25

BRATISLAVA - Lepšie predpisovanie liekov by podľa vládnych analytikov mohlo ušetriť milióny eur. Ministerstvo zdravotníctva chce preto zaviesť preskripčné limity pre všeobecných a neskôr aj špecializovaných lekárov.


"Cieľom je efektívna redistribúcia zdrojov v zdravotníctve," vysvetľuje hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková.Výdavky na lieky by tak na budúci rok mali klesnúť o 20 miliónov eur. "Spôsob realizácie tohto opatrenia bude predmetom ďalších odborných diskusií. Pohľad na reálny stav, t.j. na reálnu spotrebu liekov ukazuje, že existujú podstatné rezervy, stanovenie preskripčných limitov dostupnosť liekov pre pacientov v žiadnom prípade neohrozí. Obdobné systémy existujú aj v iných krajinách," uviedla Luptáková. Limity zaviedlo napríklad Česko.

Analytik vníma pripravované opatrenie ako priznanie skutočnosti, že sa možno prikrývať len takou perinou, na akú máme. "Na druhej strane môže priniesť zlá realizácia tohto opatrenia, ktorého detaily zatiaľ nepoznáme, problémy v základnej dostupnosti liečby u niektorých pacientov, čo nie je optimálne ani efektívne," upozornil Dušan Zachar z INEKO.

Mäkšími opatreniami by mohla byť podľa neho lepšia revízna činnosť poisťovní, istá forma degresívnych platieb od určitej hranice, ale najmä zverejňovanie údajov o preskripcii liekov ambulantných lekárov a výsledkov ich liečby, ktoré by malo za cieľ vytvárať na lekárov verejný tlak, aby používali verejné zdroje efektívne a predpisovali len to, čo nevyhnutne treba.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa už aj v súčasnosti pri odmeňovaní lekárov zohľadňuje, či predpisujú lieky efektívne, priblížila jej hovorkyňa Petra Balážová. Súkromná poisťovňa Dôvera opatrenia, ktoré majú zabrániť neefektívnej spotrebe liekov, víta. "V súvislosti so znížením neefektívneho predpisovania liekov by sme sa mali zaoberať aj odhaľovaním duplicít. Na to je najlepším nástrojom elektronizácia," povedal PR špecialista poisťovne Matej Štepianský.

Lekárom sa nepáči, že pri prekročení predpisových limitov by im mali hroziť postihy. "Zavedenie sankcií by mohlo ohroziť dostupnosť liekov a vyšetrení pre pacienta," tvrdí prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth. Chápe, že rezort chce znížiť nadspotrebu liekov pacientmi. V tomto kroku však veľmi nevidí zmysel.

Za vysokou spotrebu liekov v porovnaní s inými krajinami môže byť okrem iného aj neštandardná preskripcia. "Ak by lekári, ktorí pacientovi predpisujú viac receptov ako tri štvrtiny ich kolegov, znížili svoju preskripciu na ich úroveň, prinieslo by to dodatočné využitie prostriedkov zo zdravotného poistenia v objeme 158 miliónov eur," píše sa v záverečnej správe z revízie výdavkov v zdravotníctve. Pokiaľ by takto upravila svoje správanie len horná desatina lekárov, usporiť by sa mohlo 59 miliónov eur.

Príčinou neštandardného predpisovania môže byť podľa správy skutočná medicínska potreba, ale i nedostatočný manažment pacienta, duplikácie v predpisovaní či indukovaná preskripcia. Situáciu má okrem zavedenia limitov pomôcť zlepšiť aj elektronizácia zdravotníctva, zavedenie štandardov či zverejňovanie rebríčkov predpisovania lekárov v rámci odbornosti. V súčasnosti už lekári dostávajú reporty o tom, v akej miere sa ich preskripcia odlišuje od kolegov. 

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií bola v roku 2015 celková úhrada liekov vydaných na recept 875,4 milióna eur. Najviac receptov svojim pacientom predpisujú všeobecní lekári pre dospelých a psychiatri, tiež diabetológovia, reumatológovia, nefrológovia a onkológovia. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články