Streda28. február 2024, meniny má Zlatica, zajtra Radomír

Náhly zvrat v kauze Mazurek: Zásah policajného prezidenta, vyšetrovanie nekončí!

Milan Mazurek
Milan Mazurek (Zdroj: FOTO TASR - Michal Svítok)

BRATISLAVA - Poslanca Národnej rady SR Milana Mazureka za stranu Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko budú predsa vyšetrovať za jeho reči o holokauste. Polícia ho síce pôvodne odmietla stíhať za jeho popieranie holokaustu na facebookovom profile a prešovský vyšetrovateľ ho chcel skôr vychovávať, nadriadení vyšetrovateľa však jeho postup preverili a domnievajú sa, že rozhodol predčasne.

Z tohto dôvodu sa policajný prezident Tibor Gašpar obrátil na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o prešetrenie celej veci. Informuje o tom na svojej stránke Denník N.

Ako uvádza dennikn.sk, podľa polície je otázne, či v prípade, keď ide o nepatrnú mieru závažnosti preverených výrokov, treba zvoliť trestný postih, čiže právnu represiu, alebo postačí argumentácia a presvedčovanie. Jednoznačný nie je vraj podľa informácií denníka ani postoj právnikov. So záverom polície nesúhlasí napr. právnik Transparency International Slovensko Pavel Nechala, podľa ktorého sú takéto názory nebezpečné, avšak riešenie by sa nemalo hľadať cez represie.

Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva je zasa podľa portálu dennikn.sk presvedčená, že ak by išlo o obyčajného človeka, stanovisko polície by chápala. "Prípad však treba vnímať v kontexte osoby, jej činnosti a predchádzajúcich vyjadrení na Facebooku aj inde na verejnosti," cituje dennikn.sk vyjadrenie Števulovej. Pri slovách, ktoré odzneli na profile poslanca, by podľa nej mala polícia vzniesť obvinenie.

Prokuratúra spis dôkladne preskúma

Spisový materiál týkajúci sa výrokov poslanca Národnej rady SR Milana Mazureka (ĽSNS) na sociálnej sieti najprv preskúma Krajská prokuratúra v Prešove. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.

„Krajská prokuratúra v Prešove bude po preskúmaní príslušného spisového materiálu informovať Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky. V prípade akýchkoľvek pochybností spis preskúma Generálna prokuratúra SR,“ povedala Predajňová.

Policajný vyšetrovateľ pôvodne túto vec odmietol. Jeho nadriadení sa však domnievajú, že rozhodol predčasne. Z tohto dôvodu sa policajný prezident Tibor Gašpar obrátil na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o prešetrenie celej veci. Informoval o tom na svojej stránke Denník N.

Ako uvádza denník, podľa polície je otázne, či v prípade, keď ide o nepatrnú mieru závažnosti preverených výrokov, treba zvoliť trestný postih, čiže právnu represiu, alebo postačí argumentácia a presvedčovanie.

Poslanec okrem iného na sociálnej sieti tvrdil, že "...neobhajujem žiaden režim, ale o Tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách zo Židov. O Hitlerovi sa učia samé klamstvá...“

Viac o téme: Milan MazurekKotleba - Ľudová strana Naše Slovensko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu