Zaradenie Slovenska do koalície diablov je logické, povedal Fico | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Zaradenie Slovenska do koalície diablov je logické, povedal Fico

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
27.11.2015 16:42

BRATISLAVA – Je logické, ak teroristi z Islamského štátu zaradili Slovensko do takzvanej „koalície diablov“. Na margo propagandistického videa, kde sa medzi vlajkami 60 štátov objavila i vlajka Slovenska, to dnes uviedol predseda vlády Robert Fico.


Premiér by podľa jeho slov „nepreceňoval ani nepodceňoval“ veci objavujúce sa na sociálnych sieťach. „Niektoré veci ale vychádzajú z logiky. Slovensko je členský štát NATO. Slovensko veľmi jednoznačne hovorí o prepojení migrácie a terorizmu,“ zdôvodnil Fico. Vysvetlil, že Slovensko je krajina, ktorá cez svoje spravodajské služby a ministerstvo vnútra intenzívne spolupracuje so susedmi, členskými štátmi EÚ a NATO.

„Toto všetko vedie k logickému záveru, že Slovensko mohlo byť zaradené medzi tieto krajiny, ale nepodceňujeme, nepreceňujeme, všetky vyjadrenia, veľmi prísne monitorujeme a sledujeme,“ uzavrel premiér.

Teroristická organizácia Islamský štát (IS) údajne zaradila vo svojom najnovšom propagandistickom videu Slovensko do "koalície diablov“, informoval v stredu 25. novembra spravodajský portál Huffington Post. Video podľa neho zverejnilo mediálne centrum IS Al-Haját. Pravosť záznamu nie je zatiaľ overená.

"Koalíciu diablov“, ktorej IS hrozí, tvorí 60 krajín - ich vlajky sa objavili vo videu trvajúcom štyri minúty a 13 sekúnd. Ide o arabské krajiny, členské štáty NATO, ďalej Irán, Rusko, Čínu a ďalšie krajiny vrátane Českej republiky.

Slovenská informačná služba (SIS) reagovala vyhlásením, že spoločne s ďalšími bezpečnostnými zložkami, vrátane partnerov z EÚ a NATO, nepodceňuje žiadny zo signálov, vrátane signálov z internetového priestoru.

"Po nedávnych teroristických útokoch v Paríži boli bezpečnostné zložky Slovenskej republiky, vrátane spravodajských zložiek, uvedené do stavu pohotovosti až do odvolania, rovnako ako bezpečnostné zložky veľkého množstva našich partnerov," uviedol pre TASR hovorca SIS Branislav Zvara.

Bezpečnostné hrozby pre celú Európsku úniu a všetky štáty protiteroristickej koalície logicky vyplývajú najmä z členstva Slovenska v NATO a jeho účasti v uvedenej protiteroristickej koalícii, rovnako ako je tomu v rámci celého zoznamu štátov demokratického spoločenstva EÚ a NATO, ktorej islamskí radikáli vyhlásili vojnu už dávno, doplnil hovorca SIS.

Rozumný proces vízovej liberalizácie s Tureckom by sa dal podporiť 

Európska únia nemá podľa premiéra Roberta Fica asi lepší nástroj na obmedzenie migračných tokov, ako sa dohodnúť s Tureckom. Toto bude témou nedeľňajšieho (29.11.) summitu EÚ-Turecko v Bruseli, na ktorom bude Slovensko zastupovať Fico. Ako poznamenal na dnešnom parlamentnom výbore pre európske záležitosti, Ankara túto situáciu zobrala ako veľkú príležitosť.

Okrem peňazí podľa neho očakáva napríklad vízovú liberalizáciu s úniou. "Rozumný proces vízovej liberalizácie by sa dal podporiť, ale až po splnení podmienok zo strany Turecka, ako je implementácia akčného plánu na zadržanie migrantov na svojom území a úplné plnenie readmisnej dohody," dodal.

Európska komisia okrem toho navrhla vytvorenie osobitného fondu pre Ankaru vo výške troch miliárd eur, ktorý je zameraný na pomoc pre utečencov zo Sýrie. Pre Slovensko to v rokoch 2016 až 2017 predstavuje okolo 13 miliónov eur. Ide o sumu, ktorá je mimo 21-miliónového balíka, ktorý už vláda vyčlenila na riešenie migračnej problematiky.

Tieto peniaze majú ísť do infraštruktúry utečeneckých táborov na území Turecka, o ktorých Ankara hovorí, že do nich investovala 7,5 miliardy eur. Čo sa týka oživenia prístupového procesu v súvislosti s jej vstupom do EÚ, Fico poznamenal, že môže získať nejakú dynamiku, avšak zásadný posun v tejto otázke neočakáva. Otvorenie ďalších kapitol v rámci prístupových rokovaní by malo byť taktiež témou nadchádzajúceho víkendového summitu.

Slovensko má však zásadné výhrady k presídleniu utečencov z Turecka na územie únie. Malo by ísť o 100.000 ľudí. Fico pripomenul, že ani súčasne schválená relokačná schéma nefunguje, takže nevidí dôvod na ďalšie premiestňovanie utečencov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články