°C

Utorok, 27. október 2020. Meniny má Sabína, zajtra Dobromila.

Miškov vyzval Smer, aby znížil DPH na všetky potraviny

Juraj Miškov
Juraj Miškov
Zdroj: SITA
26.06.2015 14:52

BRATISLAVA - Pravica neznížila daň na potraviny, ľavica do dnešného dňa takisto neznížila daň na potraviny, a to, čo je plánované, to je výsmech ľuďom, konštatoval nezaradený poslanec Juraj Miškov počas rozpravy v NR SR k návrhu novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH). V rámci neho spolu s ďalšími tromi kolegami navrhuje zníženie DPH na potraviny zo súčasných 20 percent na 13 percent. Nemá sa to týkať tabaku, tabakových výrobkov a alkoholu.


Nižšiu daň na potraviny obsahuje aj jedno z opatrení druhého sociálneho balíčka vlády, dotýkať by sa však malo len vybraných základných potravín. Miškov počas rozpravy vyzval poslancov Smeru- SD, aby apelovali na vládu, nech nižšiu DPH rozšíri na všetky potraviny, aby z toho mali úžitok všetci ľudia.

"Vzhľadom k tomu, že máme najvyššiu sadzbu dane z pridanej hodnoty na potraviny, to vedie okrem iného k tomu, že nakupujeme na Slovensku potraviny za najvyššie ceny v porovnaní s okolitými krajinami. V praxi to vedie k tomu, že v Hainburgu nájdete na parkovisku slovenské ŠPZ na autách, vedie to k tomu, že ľudia z južných okresov Slovenska chodia nakupovať potraviny do Maďarska a zo severu Slovenska zase do Poľska," konštatoval v rozprave k zákonu ďalší z predkladateľov, nezaradený poslanec Jozef Kollár. Tento stav by mal podľa neho mrzieť každého ministra financií, lebo ak budú naši spotrebitelia chodiť nakupovať za hranice, tak nielenže dávajú prácu občanom susedného štátu, ale nechávajú tam aj svoje peniaze.

Okrem potravín navrhujú opoziční poslanci znížiť DPH na 13 percent aj na elektrinu, teplú vodu, plyn či palivá na kúrenie pre domácnosti. Prepočítali, že toto opatrenie by znamenalo rozpočtový výpadok približne 400 mil. eur ročne. Kollár však podotkol, že na druhej strane pripravili sériu 16 opatrení, ktoré prinesú úsporu vo výdavkovej časti rozpočtu v objeme viac ako jednej miliardy eur.

Tiež konštatoval, že ak ľuďom vďaka nižšej DPH zostane v peňaženkách viac, pričom ročnú úsporu domácností vyčíslil na niekoľko sto eur ročne, budú nakupovať viac iných tovarov, prípadne sporiť si tieto peniaze, čo je tiež pre našu ekonomiku dobrým signálom. 

Miškov a Kollár idú na prieskum na Sicíliu

Poslanci NR SR Juraj Miškov a Jozef Kollár idú na poslanecký prieskum na Sicíliu. Ako povedal Miškov, na juhu Talianska sa chcú presvedčiť na vlastné oči o situácii s utečencami. „Je to vážny problém. Chceme sa rozprávať s kompetentnými, aké majú skúsenosti s prílevom utečencov a ako situáciu zvládajú,“ povedal s tým, že chcú priniesť aj zmysluplné návrhy pre Slovensko. Podľa Miškova síce nebudú pre utečencov žiadne kvóty, ale na princípe dobrovoľnosti bude treba ostatným členským krajinám EÚ pomôcť. „Nie je možné sa z toho vylúčiť, dožadovať sa len práv v EÚ, ale ako člen nemať žiadne povinnosti,“ konštatoval Miškov. Zároveň kritizoval slovenskú vládu, ktorá podľa neho neprišla so žiadnymi návrhmi, ako problém zvládnuť.

Poslanci idú v Sicílii navštíviť mestečko Pozzalo, ktoré má 18 000 obyvateľov. V súčasnosti v ňom žije aj 30 000 utečencov. „Starosta mestečka sám vyzval, aby sa politici prišli pozrieť, ako situáciu s utečencami zvládajú, pretože nemajú s nimi žiadny problém. My sme sa rozhodli túto výzvu využiť, aby sme len netárali z poslaneckej lavice,“ uviedol Miškov.  


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články