°C

Piatok, 18. september 2020. Meniny má Eugénia, zajtra Konštantín.

Zvyšovanie pokút je ďalší spôsob plnenia štátnej kasy na úkor ľudí, myslí si Miškov

Juraj Miškov
Juraj Miškov
Zdroj: SITA
05.07.2015 17:20

BRATISLAVA – Výška pokút za dopravné priestupky a ich ohlásené zvyšovanie sú len nástrojom, ako zo slovenských občanov štát žmýka ďalšie peniaze. Myslí si to predseda strany SKOK Juraj Miškov, ktorý kritizuje ich ohlasované zvyšovanie ministerstvom vnútra. To predložilo do pripomienkového konania novelu zákona o cestnej premávke, ktorá upravuje aj zákon o priestupkoch.


"Zvyšovanie pokút sa tvári ako opatrenie v prospech bezpečnosti. V skutočnosti je to však len ďalší spôsob plnenia štátnej kasy na úkor pracujúcich ľudí, pre ktorých sú často už bežné pokuty likvidačné," poznamenal, pričom poukázal na to, že na Slovensku sú už v súčasnosti jedny z najvyšších v Európe.

Podľa Miškova má byť cieľom polície zastaviť cestných pirátov a nie robiť si z nich dojné kravy. Myslí si, že namiesto ich paušálneho zvyšovania by mala byť ich výška odstupňovaná podľa závažnosti priestupku, napríklad podľa toho, či je rýchlosť prekročená na prázdnej ceste, alebo v rámci husto osídlenej obytnej zóny.      

"Vieme si predstaviť aj ich odstupňovanie podľa výšky príjmu človeka, ktorý spácha dopravný priestupok tak, ako je to bežné v škandinávskych krajinách. Sankcia má mať nápravný aj odstrašujúci účinok, a nie byť likvidačná pre obyčajného človeka a byť na smiech pre boháča," uzavrel Miškov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články