°C

Utorok, 29. september 2020. Meniny má Michal, Michaela, zajtra Jarolím.

Miškov chce do zahraničia posielať viac študentov: Chýba nám ropa, ale máme skvelých ľudí

Juraj Miškov
Juraj Miškov
Zdroj: SITA
03.08.2015 11:18

BRATISLAVA - Niekoľko sto až tisíc žiakov stredných škôl a študentov univerzít by sa vďaka štátu mohlo každý rok dostať na polročné až ročné štúdium v západnej Európe a v Spojených štátoch amerických. Navrhuje to Slovenská občianska koalícia (SKOK!). Predseda strany Juraj Miškov tvrdí, že štúdium v zahraničí študentov obohatí a zároveň získajú skúsenosti z krajín, kde bežné veci fungujú lepšie ako u nás.


Slovensko podľa Miškova dlhodobo zanedbáva investície do ľudského kapitálu, hoci je tým najcennejším zdrojom, ktorý máme. "Nemáme ropu, nemáme toľko surovín, ale sme krajinou skvelých a šikovných ľudí. Na nich stojí naša budúcnosť a do nich treba investovať," hovorí Miškov. Slovenská občianska koalícia preto navrhuje vyčleniť niekoľko miliónov eur na dodatočnú podporu pre stredoškolákov aj vysokoškolákov na vzdelávacie pobyty v zahraničí. 

Mladí ľudia so skúsenosťou v zahraničí budú podľa Miškova vytvárať tlak aj na slovenských politikov a úradníkov, aby pracovali lepšie. "Je pre mňa veľmi dôležité, že mladí ľudia, ktorí zažijú, ako bežné veci fungujú v zahraničí, budú na základe svojich skúseností po návrate tlačiť na zmenu aj doma a vyžadovať od politikov, aby poskytovali lepšie a kvalitnejšie služby. Len silní, vzdelaní a skúsení občania dokážu na politikov vytvoriť dostatočný tlak,“ dodal Miškov, podľa ktorého je na Slovensku niekoľko desiatok oblastí, v ktorých sa dajú poskytovať efektívnejšie služby a ušetriť až jedna miliarda eur ročne na štátnych výdavkoch. Školstvo a rozvoj ľudského potenciálu sú však oblasťou, na ktorej sa podľa strany šetriť nedá a naopak si vyžaduje väčšie investície. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články