°C

Utorok, 27. október 2020. Meniny má Sabína, zajtra Dobromila.

Fico sľubuje: Ak Smer vyhrá voľby, môže hovoriť o znížení firemných daní

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
30.05.2015 14:26

BRATISLAVA – Ak bude strana Smer-SD po parlamentných voľbách vo vláde, môže začať uvažovať o znížení firemných daní. Uviedol to v dnešných Sobotných dialógoch RTVS premiér Robert Fico.


Od 1. januára 2014 klesla daň z príjmov právnických osôb na 22 %. V roku 2017 by sa mohla dostať na úroveň 21 %. "Sľúbili sme, že keď sa bude ekonomika dobre vyvíjať, pôjdeme na 22 %, to sme už urobili. Uvažujeme v ďalšom roku, ak bude dobrý výber daní, dobrá ekonomika, že pôjdeme ďalej. Pravdepodobne tých 21 % by mohlo byť optimálne číslo, ktoré by sme chceli dosiahnuť. V budúcom roku, ak bude Smer vo vláde a budeme zostavovať štátny rozpočet na rok 2017, môžeme o tejto téme otvorene hovoriť," avizoval premiér.

Odmietol zároveň, že by štát viac ľuďom bral, ako dával. Podľa Fica je potrebné odlišovať majiteľa súkromnej firmy, ktorý má zaplatiť dnes 22-% daň od človeka, ktorý chodí do roboty a má plat 600 eur. "Ak sme zvýšili dane z príjmu, zvyšovali sme to vedome, lebo sme si mysleli, že daňové zaťaženie má byť na tých, ktorí majú peniaze, banky, monopoly a firmy. Začali sme oslobodzovať tých, ktorí peniaze nemajú. Nemôžu sa automaticky zrátavať príjmy, ktoré štát mal zo zdanenia majiteľov firiem a porovnávať to s výdavkami, ktoré dávame zamestnancom," upozornil premiér s tým, že štát má príjmy najmä od veľkých firiem, ktoré sú na Slovensku. "V prvom balíku, ktorý mal hodnotu 250 miliónov eur, okolo 170 miliónov eur nás stálo zníženie zdravotných odvodov. Znížili sme zdravotné odvody tak, že nízkopríjmové skupiny obyvateľov dostanú ako keby v hotovosti jeden mesačný plat navyše, lebo to navýšenie môže byť až o 32 eur mesačne," podotkol Fico.

Tiež zopakoval, že snahou jeho vlády je prinášať opatrenia, ktoré budú v prospech ľudí. To je aj cieľom druhého sociálneho balíčka v hodnote 200 miliónov eur. Premiér za významné považuje najmä tri opatrenia, akými sú zníženie dane z pridanej hodnoty na vybrané potraviny na 10 %, podpora cestovného ruchu formou poskytovania príspevkov na školy v prírode a lyžiarske kurzy a opatrenia na podporu rodín. Medzi ne zaradil zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa či zvýšenie materskej dávky.

Dôležitým opatrením je podľa neho aj podpora regiónov s vysokou mierou nezamestnanosti. Premiér avizoval, že by mala byť formou daňových úľav. Na Slovensku je totiž podľa jeho slov niekoľko regiónov, kde je nezamestnanosť nad 25 %. Pripomenul ale, že celková nezamestnanosť na Slovensku klesla v súčasnosti na 11,63 % a snahou vlády je dostať sa na úroveň pod 11 %. Vláda chce presne zadefinovať okresy a zohľadňovať pri nich napríklad mieru nezamestnanosti mladých či štruktúru nezamestnaných z hľadiska kvalifikácie. "Ak budú splnené štatistické parametre, na daný okres sa budú vzťahovať úplne iné parametre pri daňových úľavách alebo pri iných podporách," priblížil premiér.

V praxi by to mohlo vyzerať tak, že ak zamestnávateľ dá prácu dlhodobo nezamestnanému človeku, môžu sa mu predĺžiť daňové prázdniny. "Automaticky ak zamestnávateľ zamestná takéhoto zamestnanca, nebude mať odvodové prázdniny rok, ale napríklad tri roky," vysvetlil Fico.

Vláda chce tiež do týchto okresov nasmerovať viac infraštrukturálnych projektov. "Chceme prispôsobovať aj výjazdové rokovania vlády najmä do týchto regiónov. Sústredíme sa výlučne na regióny s vysokou mierou nezamestnanosti a priamo vláda bude aplikovať, čo stanoví zákon," doplnil premiér. Zároveň vyčíslil, že okrem 200 miliónov eur má jeho kabinet k dispozícii aj približne 100 miliónov z európskych zdrojov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články