Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Figeľ ostro kritizuje Fica: Jeho vláda ľuďom viac vzala, ako dala!

Ján Figeľ
Ján Figeľ
Zdroj: SITA
24.05.2015 11:34

BRATISLAVA - Vláda Roberta Fica podľa predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Jána Figeľa za posledné roky viac ľuďom vzala, ako dala. Reagoval tak na sobotňajší (23.5.) pracovný snem strany Smer-SD, na ktorom predseda vlády predstavil druhý sociálny balík za 200 miliónov eur.


"Ak by sme mali viac práce a vyššiu životnú úroveň, tak nepotrebujeme žiadne balíčky. Nemôžeme zadlžovať naše deti a vnúčatá," tvrdí Figeľ. Myslí si, že vládnucej strane je pred voľbami úplne jedno, kto zaplatí jej sociálne balíčky. "Fico urobí ďalšie populistické kroky smerom k svojim voličom. Ale to, že to v konečnom dôsledku zaplatia naše deti, mu neprekáža," konštatuje predseda KDH.

Kresťanskí demokrati podľa jeho slov navrhujú opatrenia na podporu rodín s deťmi a rastu zamestnanosti. Taktiež tvrdí, že viaceré z ich návrhov si strana Smer-SD v nedávnej minulosti i v  druhom sociálnom balíčku osvojila. Podľa predsedu KDH vláda zvýšila ročné daňové zaťaženie o 3,5 miliardy eur, rozdala oligarchom 1,5 miliardy eur na stimuloch a na štátnej podpore. "Je preto pokrytectvo ponúknuť bežným ľuďom opatrenia na úrovni 200 miliónov eur ako sociálnu pomoc, pričom to zaplatíme všetci," dopĺňa Figeľ. 

Upozorňuje, že ide o predvolebný marketingový ťah, ktorým premiér reaguje na klesajúce preferencie svojej strany. "Pokiaľ by Robert Fico nedával špeciálne balíčky oligarchom a mecenášom Smeru, bežní ľudia by získali omnoho viac," dodal Figeľ s tým, že sa v tomto smere kresťanskí demokrati so stranou Smer-SD vážne rozchádzajú. K sociálnym balíčkom vládnej strany chcú preto navrhovať opravy, aby predstavené opatrenia boli zodpovedné, udržateľné a skutočne sociálne.

Premiér Robert Fico v sobotu predstavil 15-bodový sociálny, ekonomický a finančný balíček. Mal by stáť približne 200 miliónov eur. Jeho súčasťou je napríklad zníženie DPH na 10 percent na vybrané základné potraviny, zvýšenie minimálnej mzdy, zvýšenie materskej dávky, lacný bankový účet pre každého, obnova spoločenských priestorov nemocníc či zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa. Predseda vlády upozornil, že na financovanie prvého a druhého balíka neboli použité žiadne peniaze z predaja štátneho majetku a financovanie nemalo negatívny vplyv na dlh a deficit verejných financií. Opozícia je podľa premiéra v takom stave, že je hrôza na ňu pozerať a taktiež nemá žiadny program.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články