SDKÚ navrhuje stiahnuť zákon o odbornom vzdelávaní, malým firmám neposlúži | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

SDKÚ navrhuje stiahnuť zákon o odbornom vzdelávaní, malým firmám neposlúži

Pavol Frešo (vpravo) a Ľudovít Kaník
Pavol Frešo (vpravo) a Ľudovít Kaník
Zdroj: SITA
27.02.2015 11:11

BRATISLAVA - Vládny návrh zákona o odbornom vzdelávaní podľa opozičnej strany SDKÚ-DS vyhovuje len veľkým firmám. Naopak, malé a stredné firmy nemajú šancu využiť systém, ktorý chce právna norma zviesť. SDKÚ-DS ho preto navrhuje stiahnuť z rokovania Národnej rady (NR) SR a dopracovať.


"Výrazným spôsobom obmedzuje ten typ vzdelávania, na ktorom by sme mali zakladať budúcnosť našej krajiny. To znamená, nielen vzdelávanie v spolupráci s veľkými zamestnávateľmi, ale aj vzdelávanie v spolupráci s malými a strednými podnikateľmi a živnostníkmi," zdôraznil predseda strany Pavol Frešo na dnešnej tlačovej konferencii v NR SR.

Podľa SDKÚ-DS dáva tento zákon malým podnikateľom skôr viac dôvodov na to, aby sa do tohto procesu nezapojili, lebo náklady sú vyššie ako potenciálny zisk. Pokiaľ chce totiž zamestnávateľ vo firme so 100 pracovníkmi zobrať jedného študenta, musí si podľa strany na administratívu s tým spojenú vyčleniť jedného zamestnanca. A tieto náklady mu nikto neuhradí.

Predstavitelia SDKÚ-DS preto pripravujú vlastný návrh zákona, ktorý by pokrýval problematiku odborného vzdelávania. "To, čo by sme chceli, je, aby to bolo jednoduché," opísal predseda sekcie vzdelávania SDKÚ-DS Ján Odzgan. Aby, keď sa živnostník alebo malý a stredný podnikateľ rozhodne do systému zapojiť, všetky potrebné náležitosti vyriešil cez internet v priebehu napríklad pol hodiny. Nemusel by sám navštevovať viaceré úrady. "Potom k nemu príde niekto či už zo stavovskej organizácie, alebo z ministerstva a poradí mu, čo a ako má dopracovať," priblížil Odzgan.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články