KDH chce kvôli tendru NDS odvolať Počiatka: Podmienky šité na mieru jednej firme! | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

KDH chce kvôli tendru NDS odvolať Počiatka: Podmienky šité na mieru jednej firme!

Ján Počiatek
Ján Počiatek
Zdroj: SITA
04.12.2014 18:52

BRATISLAVA – Pre tender Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) na firmu zabezpečujúcu platby mýta cez palivové karty môže čeliť minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) odvolávaniu. Chce sa o to pokúsiť opozičná strana KDH, na odvolanie ministra začína zbierať podpisy.


"S týmto návrhom oslovíme všetkých opozičných poslancov a akonáhle budeme mať dostatočný počet podpisov, predložíme Národnej rade (NR) SR návrh na mimoriadnu schôdzu s jediným bodom programu – odvolávanie ministra Počiatka," avizoval na dnešnej tlačovej konferencii v NR SR predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan.

Podľa kresťanských demokratov boli totiž podmienky v tejto súťaži účelovo nastavené. "Boli šité na jednu firmu, ktorá túto službu prevádzkuje bez súťaže, je to firma Fleetpay," myslí si podpredseda KDH Pavol Zajac. Víťazom súťaže na zabezpečenie platieb cez palivové karty je firma Paywell. Referencie do tendra jej však zabezpečila spoločnosť Fleetpay, ktorá túto službu ponúka od začiatku fungovania mýta. Vtedy získala zákazku bez súťaže, čo sa nepáčilo Európskej komisii. Začala voči Slovensku konanie, ktoré ukončila až po tom, čo bol vypísaný aktuálny tender.

"Máme veľmi vážne podozrenie, že aj za druhú firmu, ktorá sa zúčastnila súťaže, ručila takisto firma Fleetpay," doplnil Zajac. Na otázku, či je to naozaj tak, poslancom podľa neho nevedela NDS odpovedať, lebo ide o dôvernú informáciu. Zároveň má podľa neho firma Paywell všetky indície a znaky schránkovej firmy. Rovnako ani majitelia spoločnosti Fleetpay nie sú podľa Zajaca známi. "Môžeme sa domnievať, že je to možno takisto schránková firma," skonštatoval. KDH považuje túto zákazku na 13 rokov v celkovej hodnote 135 miliónov eur za nehospodárne a neefektívne narábanie s verejným financiami. 

Opozičným poslancom ale oponoval minister Počiatek. Počas neformálneho prieskumu u diaľničiarov sa podľa jeho slov pýtal poslancov, aby mu ukázali, kde v súťažných podkladoch vidia to, že bol tender šitý na jednu firmu. "Nevedeli zdôvodniť, kde tkvie ich podozrenie," zdôraznil šéf rezortu dopravy.

Zopakoval, že dal z vlastnej iniciatívy súťaž preveriť Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO) a so žiadosťou o kontrolu sa obrátil aj na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a Európsku komisiu (EK). "To sú podľa môjho názoru relevantné inštitúcie, ktoré k tomu môžu niečo povedať," dodal Počiatek.

V prípade výčitiek, že ide o schránkové firmy reagoval s tým, že podľa súčasne platných zákonov takú firmu z tendra vylúčiť nemožno. "Taký zákon nie je," zdôraznil minister. Išlo podľa neho o štandardnú súťaž, ktorú nikto nespochybňoval. Počas celej doby jej trvania totiž nikto na tender nepodal námietky a cenu vygenerovala samotná súťaž. Okrem toho sa jej podľa ministra mohla zúčastniť ktorákoľvek firma či banka.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články