Politológovia sa zhodujú: Odstúpenie Pašku môže viesť k predčasným voľbám! | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

Politológovia sa zhodujú: Odstúpenie Pašku môže viesť k predčasným voľbám!

Pavol Paška
Pavol Paška
Zdroj: SITA
16.11.2014 11:30

BRATISLAVA – Odstúpenie Pavla Pašku z čela slovenského parlamentu môže viesť až k predčasným parlamentným voľbám. Zhodli sa na tom politológovia Miroslav Horský a Martin Klus.


 „Tento krok môže viesť k ďalšej destabilizácii politickej scény, ba dokonca, hoci dnes sa to ani nezdá, aj k predčasným voľbám,“ konštatoval Horský. Ten si všíma, že verejné mienka sa neuspokojila s tým, že premiér Robert Fico "vyhodil z politickej" šachovnice dve dámy – podpredsedníčku parlamentu Renátu Zmajkovičovú a ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú v súvislosti s kauzou nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici.

„Nestalo sa tak a napriek slabosti opozície zrejme škandál bol do takej miery neúnosný, že samotný predseda parlamentu sa rozhodol ustúpiť z mimoriadne dôležitého a exponovaného kresla predsedu NR SR,“ uviedol Horský. Oznámením Pašku bol prekvapený ako Horský, tak aj politológ Martin Klus. Ten očakával, že po tomto riešení Paška siahne v prípade neúspechu Richarda Rašiho v Košiciach, ktorému kauza nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici a blízkosť Pašku v kampani škodila.

„On to ale vyhodnotil tak ako to vyhodnotil, čím sa Slovensko posunulo bližšie k ešte väčšiemu a zásadnejšiemu rozkolu v strane Smer-SD,“ domnieva sa Klus. On osobne podľa jeho slov už dlhšie nevylučuje možnosť predčasných volieb, pričom ich pravdepodobnosť sa teraz ešte zvýšila.  „Pretože pán Paška je hráč najväčšieho kalibru v Smere-SD a keď dnes odstupuje on a zvyšok strany sa tvári, že je to spôsob očistenia strany od korupcie, tak to samozrejme môže mať ďaleko fatálnejšie dôsledky na stranu ako takú,“ uviedol Klus. Predpokladá, že Paška bol k takémuto rozhodnutiu do istej miery dotlačený, aby strane nepoškodil ešte viac.

Odstúpenie Pašku, ktoré nasleduje po odchode Zmajkovičovej a Zvolenskej, vníma Klus ako definitívne potvrdenie toho, že jeho krídlo začína v Smere-SD ťahať za kratší koniec. Paška sa teraz môže „mimo svetiel kamier v NR SR“ usilovať moc posilňovať, čo sa nebude páčiť inej skupine v strane, predpokladá ďalší vývoj politológ.

Predčasné voľby v septembri budúceho roku by z pohľadu Klusa vládnej strane vyhovovali, pretože by si vďaka nim mohla udržať pomerne silnú mocenskú pozíciu na slovenskej politickej scéne. „Ešte stále nie je sformovaná kompaktná opozícia, ktorá sa pripravuje na voľby až na marec 2016,“ vysvetlil. Smeru-SD ako masovej strane tiež nevyhovujú voľby v zimnom období, menoval ďalší dôvod politológ. „Jediné, čo ich odrádza od toho, aby boli voľby už v septembri 2015 je otázka, ako vysvetliť občanom, že strana, z ktorej neodišli žiadni poslanci a má stabilnú väčšinu v parlamente siahne po takomto riešení,“ uzavrel Martin Klus.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články