Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Radičová: Voľby na Ukrajine sa uskutočnili bez väčších problémov

Iveta Radičová
Iveta Radičová
Zdroj: SITA
27.10.2014 11:30

BRATISLAVA - Parlamentné voľby na Ukrajine sa podľa Ivety Radičovej, ktorá viedla pozorovateľskú misiu Medzinárodného republikánskeho inštitútu (IRI), uskutočnili bez zásadných problémov, pokojne. Ako dnes povedala, voľby prinášajú tri nové momenty.


„Skokan volieb je strana Svojpomoc (Sadovij), ktorá sa umiestňuje na tretej pozícii, prvý raz v histórii nebude v parlamente komunistická strana a celkovo dochádza k obratu v parlamente z proruskej orientácie na proreformnú a proeurópsku,“ uviedla s tým, že volebná komisia potvrdila účasť 52,44 percenta.

Vo voľbách zvíťazil podľa predbežných výsledkov Blok Petra Porošenka, ktorý postavil podľa Radičovej kandidačnú listinu širokého kompromisu a koalície viacerých subjektov a strán. Druhú priečku obsadzuje Národný front Arsenija Jaceňuka. V parlamente bude Opozičný blok (janukovičovci), Radikálna strana a Tymošenkovej Batkivščina, ktorá sa už dnes prihlásila k podpore novej vládnej koalície. „Vládu aj parlament čakajú veľmi ťažké reformy. Politici vyjadrujú svoje odhodlanie ich uskutočniť. Vedia, že je to jediná možnosť pre Ukrajinu,“ zdôraznila Radičová. 

Voľby sa podľa Radičovej uskutočnili podľa starého, zmiešaného volebného systému. „Zmena tohto systému bola kľúčová požiadavka na Majdane. Tento sľub prezident Porošenko nesplnil,“ uviedla slovenská expremiérka s tým, že polovica poslancov je teda zvolená podľa výsledkov jednotlivých strán, polovica podľa väčšinových volebných okruhov. „Takýto systém, samozrejme, predpokladá, že nebudú obsadené všetky kreslá, preto podľa ústavy je parlament funkčný, ak sú obsadené minimálne dve tretiny kresiel (300 a viac zo 450),“ povedala. 

Voľby sa podľa nej nekonali v 10 volebných okruhoch na Kryme a v dvoch v Sevastopole. „Pre teroristické útoky a riziko ohrozenia života sa z 32 volebných okruhov Donecka a Luhanska nekonali voľby v pätnástich. Ide o približne 4,6 milióna voličov z 36 miliónov. V okamihu upokojenia situácie a zloženia zbraní budú v týchto okruhoch zorganizované voľby. Voliči z týchto oblastí mohli voliť kdekoľvek na Ukrajine, mohli využiť aj mobilné volebné urny,“ dodala Radičová. 

Expremiérka Iveta Radičová viedla pozorovateľskú misiu Medzinárodného republikánskeho inštitútu na ukrajinských parlamentných voľbách, ktoré boli 26. októbra. V misii IRI bolo ďalších jedenásť pozorovateľov. Členovia pozorovateľskej misie na Ukrajine sledovali volebný proces a sčítanie hlasov.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články