Zo súdnych pojednávaní budú robiť zvukové záznamy | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Zo súdnych pojednávaní budú robiť zvukové záznamy

Tomáš Borec
Tomáš Borec
Zdroj: SITA
21.10.2014 11:28

BRATISLAVA - Súdy budú vyhotovovať popri zápisniciach z pojednávania aj zvukové záznamy. Navrhuje sa to v novele Občianskeho súdneho poriadku z dielne rezortu spravodlivosti, ktorú dnes parlament posunul do druhého čítania. Zvukové záznamy sa po skončení pojednávania pripoja k súdnemu spisu a budú jeho súčasťou. Účastníci konania a ich zástupcovia budú mať možnosť požiadať súd o vyhotovenie kópie zvukového záznamu.


Od nahrávania súdnych pojednávaní si minister spravodlivosti Tomáš Borec sľubuje skultivovanie prednesov v súdnej sieni, ale aj menej sporov o to, čo na pojednávaní zaznelo a čo nezaznelo. Nahrávanie tiež podľa ministra v konečnom dôsledku zrýchli samotné konanie pred súdom. "Čo sa týka trestného konania, tam nasleduje tiež právna úprava, ktorá zavedie povinné nahrávanie. Momentálne je to na špecializovanom súde, ale chceme to zaviesť na všetky trestné súdy," vysvetlil šéf rezortu spravodlivosti. 

Nové nahrávacie zariadenia na súdy inštalovali najmä počas letných mesiacov. Momentálne ich majú k dispozícii na súdoch už vo všetkých 510 pojednávacích miestnostiach, potvrdila hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová. V nasledujúcich mesiacoch budú nový systém na súdoch testovať. Nových zamestnancov nebudú musieť prijímať. Ovládanie zariadení je jednoduché a na súdoch zaškolia terajších zamestnancov, dodala. Návrh novely počíta s tým, že nahrávania budú povinné od 1. januára 2015. 

Súdy nemali doteraz povinnosť vyhotovovať záznamy, lebo nahrávacie zariadenia neboli vo všetkých pojednávacích miestnostiach. Okrem toho zariadenia boli už staršie, osem až desaťročné, a viaceré boli poruchové a nefunkčné, informovala ďalej hovorkyňa. Každý súd túto možnosť využíval podľa svojho uváženia, napríklad Špecializovaný trestný súd nahrával pojednávania pravidelne, dodala. 

Nákup a inštaláciu nahrávacích zariadení v hodnote 237 792 eur umožnil projekt Rozvoj a technologická inovácia súdno-trestnej a súdno-civilnej agendy Ministerstva spravodlivosti SR, ktorý je financovaný z prostriedkov Švajčiarskeho finančného mechanizmu. 

Okrem nahrávania súdnych pojednávaní má rezort spravodlivosti rozpracované ďalšie projekty zamerané na informatizáciu justície, ako je napríklad elektronický súdny spis, elektronická zbierka zákonov či elektronický monitoring osôb. Celkovo sa má do modernizácie technického vybavenia súdov investovať z eurofondov takmer 70 miliónov eur.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články