Sprístupnenie osirelého diela bez súhlasu autora dostalo na výbore zelenú | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Sprístupnenie osirelého diela bez súhlasu autora dostalo na výbore zelenú

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
03.09.2014 10:51

BRATISLAVA – Rozmnožovanie a sprístupňovanie osirelého diela verejnosti už viac nemá byť podmienené predchádzajúcim súhlasom autora.


Počíta s tým novela autorského zákona, ktorá do slovenskej legislatívy transformáciou európskej smernice prináša úpravu problematiky osirelých diel. Právnu normu dnes odobrili členovia Výboru NR SR pre kultúru a médiá a odporučili ju schváliť aj v pléne.

Nové pravidlo by tak malo kultúrnym inštitúciám v súčasnom období masovej digitalizácie uľahčiť prácu. Novela, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť 29. októbra tohto roka totiž vytvorí základný právny rámec na jednoduchšiu digitalizáciu a šírenie osirelých diel.

Za také sa bude považovať napríklad časopis, noviny, kniha, ilustrácia či fotografia, notový záznam hudobného diela a audiovizuálne dielo. Podmienkou, aby mohlo byť považované za osirelé je, že autora, dediča alebo nadobúdateľa výhradnej licencie nemožno určiť alebo nájsť, a to napriek dôslednému vyhľadávaniu. Tak sa s nimi nedá uzatvoriť licenčná zmluva a získať súhlas na použitie diela. Ak sa za také bude považovať dielo v niektorom členskom alebo zmluvnom štáte, tak to bude uznávať aj Slovensko.

Osirelé dielo bude môcť bez súhlasu autora použiť knižnica, škola, múzeum, galéria, archív, ako aj Rozhlas a televízia Slovenska a Slovenský filmový ústav výhradne na vzdelávacie a kultúrne účely a na plnenie úloh vo verejnom záujme. Zákon však chráni aj práva autora. Ten môže kedykoľvek ukončiť status osirelého diela a má právo na primeranú odmenu za jeho použitie.

Novela rieši aj situáciu, ak má dielo viac ako jedného autora a niektorí z nich neboli určení alebo nájdení. V takom prípade ide o čiastočne osirelé dielo.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články