Streda, 26. január 2022. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Správanie politikov spochybňuje ich snahu o dodržiavanie ľudských práv

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA

BRATISLAVA - V minulom polroku došlo k viacerým krokom, ktoré spochybňujú úprimnosť snahy politikov brať ľudské práva vážne. Vyplýva to z hodnotenia kvality demokracie, ktoré robil Inštitút pre verejné otázky (IVO).


Snahu politikov dbať na dodržiavanie ľudských práv spochybňujú podľa IVO aj dva volebné zákony z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktoré nedávno prijala Národná rada SR.

"Oba nové volebné zákony obsahujú ustanovenia, ktoré sú zrejme zásahom do základných práv," konštatovali odborníci z IVO. Povinné stredoškolské vzdelanie pre starostov, tzv. vzdelanostný cenzus, je podľa IVO "s najväčšou pravdepodobnosťou porušením všeobecnosti volieb".

Za problematický považujú odborníci aj zákaz zverejňovať prieskumy verejnej mienky dva týždne pred voľbami. "Nadmerne dlhé moratórium na zverejňovanie prieskumov môže byť porušením práva na informácie," nazdávajú sa odborníci z IVO.

Negatívne vnímajú aj odkladanie termínu predloženia Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR. IVO sa nepozdáva ani neštandardný spôsob vedenia rozporového konania k tejto stratégii.

Pozitívne odborníci hodnotia, že ministerstvo zahraničných vecí ponúklo úradu ombudsmana budovu bývalého regionálneho centra UNDP v Bratislave. "Týmto sa po 10 rokoch vyrieši otázka vhodného a dôstojného sídla pre úrad ombudsmana a zároveň sa tým ušetrí 50.000 eur ročne na prenájom budovy," konštatoval IVO.

ZDROJ: TASR/FOTO: SITA Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články