NR SR dnes schválila vetovanú novelu zákona o poskytovateľoch | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

NR SR dnes schválila vetovanú novelu zákona o poskytovateľoch

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
24.06.2014 15:02

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady SR dnes 78 hlasmi opätovne schválili novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve, ktorú do parlamentu vrátil ešte vtedajší prezident Ivan Gašparovič. Technickej pripomienke hlavy štátu plénum vyhovelo.


Gašparovič žiadal vypustiť zo zákona prílohu, ktorá obsahuje Zoznam prioritných chorôb s cieľom ju opätovné odborne prehodnotiť. "Dospel som k záveru, že rozsah prioritných chorôb, pri ktorých sa zdravotné výkony plne alebo čiastočne uhrádzajú na základe verejného zdravotného poistenia, nemôže byť takmer totožný so zoznamom chorôb, ktoré obsahuje príloha k zákonu," uviedol prezident s tým, že pri niektorých prioritných chorobách by nebola vhodná ich úhrada (najmä plná) na základe verejného zdravotného poistenia.

O vrátenie novely požiadala prezidenta ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD). "Aj napriek dlhému verejnému legislatívnemu procesu došlo v novele k administratívnej chybe, ktorú ministerstvo zdravotníctva zachytilo tesne pred podpisom prezidenta SR. V dôsledku administratívnej chyby v Prílohe č. 3 v čl. III zákona by nadobudnutím jeho účinnosti mohlo dôjsť k nesúladu zákona s Ústavou Slovenskej republiky," uviedla hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová.

Cieľom samotnej novely je, aby ošetrovateľské výkony v zariadeniach sociálnych služieb a zriadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately mohli hradiť zdravotné poisťovne. Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti upravuje novú formu poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktorou je ošetrovateľská starostlivosť sestier v takýchto zariadeniach.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články