°C

Utorok, 20. október 2020. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Kiska: Stretnutie s ostatnými prezidentmi bolo najmä spoznávacie

Andrej Kiska
Andrej Kiska
Zdroj: SITA
16.06.2014 18:42

BUDAPEŠŤ – Dnešné stretnutie slovenskej hlavy štátu Andreja Kisku s prezidentmi Česka, Poľska, Maďarska a Nemecka v Budapešti malo najmä poznávací charakter. Kiska je na svojej prvej zahraničnej ceste, do Maďarska prišiel na pozvanie prezidenta Jánosa Ádera.


"Absolvovali sme spoločný obed s pánmi prezidentmi, bolo to veľmi neformálne, priateľské, spoznávacie, kde sme diskutovali skôr o spoločenských témach," vyhlásil Kiska pred novinármi počas svojej prvej zahraničnej cesty. Spoločný obed piatich prezidentov bol podľa Kisku veľmi uvoľnený a príjemný. "Všetci prezidenti boli veľmi otvorení. Mám zatiaľ veľmi dobré a príjemné pocity," dodal.

Kiska má za sebou bilaterálne rokovania s prezidentom Maďarska Áderom a poľským prezidentom Bronislawom Komorowským. Na programe má aj neformálne stretnutie s českou hlavou štátu Milošom Zemanom a nemeckým prezidentom Joachimom Gauckom. S Áderom sa Kiska chcel podľa vlastných slov osobne zoznámiť a rozprávali sa najmä o všeobecných témach.

"Pánovi prezidentovi som vysvetlil, ako sa ja pozerám na maďarskú národnosť na Slovensku, čo pána prezidenta veľmi zaujalo a mali sme o tom hlbokú diskusiu," poznamenal Kiska. Ádera ubezpečil, že bude prezidentom, ktorý sa bude snažiť tlmiť rôzne umelo vyvolané napätia medzi Slovákmi a Maďarmi. S Komorowským hovorili o viacerých neformálnych stretnutiach na spoločných hraniciach. "Takže je možné, že nás často uvidíte na pomedzí medzi Poľskom a našou republikou," konštatoval.

Spolu s poľskou hlavou štátu aj maďarským prezidentom sa rozprávali aj o zastavení toku plynu na Ukrajinu. "Všetky tri krajiny vyjadrili veľkú ochotu pomôcť Ukrajine, aby sa z nepríjemnej situácie dostala."

Andrej Kiska svoju prvú zahraničnú návštevu zavŕši dnes večer účasťou na slávnostnom koncerte.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články