OĽaNO navrhuje sprísniť tresty sexuálnych trestných činov: Chce zrušiť premlčanie | Topky.sk

Nedeľa, 23. september 2018. Meniny má Zdenka, zajtra Ľuboš, Ľubor.

OĽaNO navrhuje sprísniť tresty sexuálnych trestných činov: Chce zrušiť premlčanie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
11.06.2014 09:26

BRATISLAVA - Premlčanie trestného stíhania a výkonu trestu závažných trestných činov proti slobode a ľudskej dôstojnosti, proti rodine a mládeži a proti iným právam a slobodám s dlhodobým alebo trvalým negatívnym dopadom na život poškodených, najmä detí, sa má zrušiť. Navrhujú to poslanci OĽaNO na čele s Branislavom Škripekom v novele Trestného zákona, ktorý predstavili na úvod 14. rokovacieho dňa 35. schôdze NR SR.


Ide napr. o trestné činy obchodovania s ľuďmi, znásilnenia, sexuálneho násilia, sexuálneho zneužívania, týrania blízkej osoby a zverenej osoby a výroby detskej pornografie. Novelou sa majú zároveň sprísniť podmienky ukladania trestu zákazu činnosti zahŕňajúcej priamy a pravidelný kontakt s deťmi za spáchanie vyššie uvedených trestných činov s cieľom znížiť recidívu, posilniť prevenciu a ochranu detí pred závažnou trestnou činnosťou.

OĽaNO chce takto zohľadniť práva obete v čo najväčšej miere, poskytnúť im zadosťučinenie za utrpenie, poníženie, zásah do osobnostných práv a negatívne dôsledky trestných činov, "ktoré často nenapraviteľne poznačujú celý život obete". Obyčajní navrhujú, aby sa nepremlčiavalo nielen trestné stíhanie, ale aj výkon trestu týchto trestných činov, a to bez ohľadu na to, či ide o dospelého alebo mladistvého páchateľa.

Poslanci OĽaNO argumentujú aj tým, že viaceré členské štáty EÚ prijali vo vzťahu k obetiam sexuálneho zneužívania oveľa prísnejšiu právnu úpravu, aká v súčasnosti platí na Slovensku. Vo Veľkej Británii sa v súčasnosti sexuálne zneužívanie detí vôbec nepremlčiava. V Nemecku sa sexuálne zneužívanie môže premlčať až po 30 rokoch od dosiahnutia 21 rokov veku obete. V Českej republike sa do premlčacej doby nezapočítava doba, po ktorú obeť trestného činu obchodovania s ľuďmi alebo akéhokoľvek trestného činu proti ľudskej dôstojnosti v sexuálnej oblasti bola mladšia ako 18 rokov.

"Obete sexuálneho zneužívania sa často odhodlajú k nahláseniu tohto závažného trestného činu až po uplynutí premlčacej doby, čo poskytuje priestor na to, aby jeho páchatelia zostali nepotrestaní. Veľa obetí tejto trestnej činnosti trpiacich ďalekosiahlymi následkami tak zostáva bez akéhokoľvek zadosťučinenia," upozornil Škripek. Páchateľom podľa jeho slov v tomto prípade navyše nič nebráni v ďalšom dopúšťaní sa podobných trestných činov voči deťom, ktoré majú na obete rozsiahly a dlhodobý a často celoživotný negatívny dopad.

Poslanci budú následne pokračovať v rokovaní o ďalších poslaneckých návrhoch zákonov. Popoludní o 14.30 h vystúpi v pléne s príhovorom prezident SR Ivan Gašparovič. Bude to jeho posledné vystúpenie v NR SR, keďže v nedeľu (15. 6.) napoludnie ako hlava štátu končí.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články