Podpisy Mezenskej, Jurištu a Šimka preverí NR SR do stredy | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Podpisy Mezenskej, Jurištu a Šimka preverí NR SR do stredy

Pavol Paška
Pavol Paška
Zdroj: SITA
13.01.2014 11:31

BRATISLAVA – Podpisové hárky prezidentského kandidáta Komunistickej strany Slovenska Jána Jurištu, občianskej kandidátky Heleny Mezenskej a kandidáta Strany moderného Slovenska Jozefa Šimka preverí Kancelária Národnej rady SR do stredy 15. januára, potom by mal predseda parlamentu Pavol Paška podpismi rozhodnúť o posledných troch uchádzačoch o post hlavy štátu. Dnes to potvrdil hovorca predsedu parlamentu Pavel Chovanec.


O post hlavy štátu sa chce v marcových prezidentských voľbách uchádzať 15 kandidátov, čo je rekordný počet. Do štvrtkovej polnoci podali návrh na svoju kandidatúru na prezidenta Slovenskej republiky Peter Osuský, Robert Fico, Pavol Hrušovský, Jozef Behýl, Andrej Kiska, Ján Čarnogurský, Milan Kňažko, Radoslav Procházka, Gyula Bárdos, Viliam Fischer, Milan Melník, Jozef Šimko, Ján Jurišta, Helena Mezenská a Stanislav Martinčko.

V Národnej rade SR z nich zatiaľ oficiálne zaregistrovali kandidáta SaS Petra Osuského, kandidáta Smeru premiéra Roberta Fica, kandidáta Ľudovej platformy (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS) Pavla Hrušovského, občianskych kandidátov Andreja Kisku, Jozefa Behýla, Jána Čarnogurského a Milana Kňažka. Tým predseda parlamentu Pavol Paška potvrdil, že ich kandidatúra splnila podmienky uvedené v Ústave SR.

Návrhy na kandidatúru občianskych kandidátov Radoslava Procházku, Viliama Fischera, Milana Melníka, kandidáta SMK Gyulu Bárdosa a Stanislava Martinčka, ktorý kandiduje za Koalíciu občanov Slovenska, sú už tiež overené. Ako posledné sa teraz overujú návrhy Jurištu, Mezenskej a Šimka. "Ak bude 15 kandidátov, bude to rekordný počet uchádzačov o funkciu prezidenta," povedal ešte minulý týždeň Chovanec. V roku 2009 v prezidentských voľbách kandidovalo sedem osobností, v roku 2004 dvanásť a v roku 1999 desať.

Štvrtok 9. januára bol posledný deň na odovzdanie kandidatúr. Záujemcovia o post hlavy štátu ich mohli v parlamente odovzdať do 24:00. Predseda NR SR Paška musí podľa zákona o návrhoch na kandidatúru rozhodnúť do siedmich dní od ich doručenia. Ak predseda parlamentu návrh na kandidatúru odmietne, môže sa kandidát obrátiť v priebehu troch dní na Najvyšší súd SR. Kandidát sa však ešte pred voľbami môže aj vzdať.

Na kandidatúru na prezidenta je potrebných buď 15 podpisov poslancov NR SR, alebo 15-tisíc podpisov pod petíciu od občanov. Prvé kolo prezidentských volieb sa bude konať v sobotu 15. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo volieb sa bude konať v sobotu 29. marca. V ňom budú o prezidentské kreslo bojovať dvaja kandidáti, ktorí získajú najväčší počet platných hlasov.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články