Utorok, 20. apríl 2021. Meniny má Marcel, zajtra Ervín.

Rozhorčený Fico: Zabíjanie je adekvátne!

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
25.07.2013 16:32

BRATISLAVA – Zlyhanie afganských orgánov a následné oslavy teroristu, ktorý zavraždil v Afganistane slovenského vojaka, sú podľa premiéra Roberta Fica dôvodom na použitie smrtiacej sily pri podobnom útoku.


„Po neospravedlniteľných zlyhaniach afganských orgánov a radosti teroristu zo zabíjania, ktorým rodiny postihnutých vojakov musia čeliť... po tejto hroznej skúsenosti, bude použitie smrtiacej sily zo strany našich vojakov v podobných situáciách viac ako adekvátne,“ vyhlásil premiér Fico v reakcii na zverejnenie videa teroristu, ktorý zavraždil slovenského vojaka v Afganistane.

Vyšetrovanie podľa premiéra Fica preukázalo, že naši vojaci sa pri zásahu proti teroristovi správali profesionálne. „Ako odpoveď dostali od afganských orgánov totálne zlyhanie spravodlivosti, plánovaný útek teroristu a jeho chválenie sa činom,“ uviedol Fico. Podľa jeho slov sa očakávalo, že plynutie času dokáže pomôcť najbližším vyrovnať sa s touto tragédiou. „Namiesto toho všetci musíme byť svedkami pripraveného úteku teroristu, jeho úniku pred spravodlivosťou a čo je najhoršie, aj videonahrávok, na ktorých sa terorista chváli vraždou a kaličením našich vojakov od chrbta ako čímsi normálnym,“ dodal. 

Talibanskí teroristi zverejnili na internete video, ktorého hlavnou postavou je Lambar Chán, informoval o tom v stredu 24. júla denník Nový čas. Lambar Chán má na svedomí život rotného Daniela Kavuliaka a ťažké zranenia ďalších dvoch slovenských vojakov. Príslušník afganskej armády Lambar Chán, ktorý zaútočil na našich vojakov v Afganistane a po pár dňoch s pomocou komplica utiekol z väzenia, sa podľa Nového času už skrýva na území, ktoré má pod kontrolou islamistické hnutie Taliban. Obaja muži v paštúnskom jazyku opisujú, ako došlo k streľbe na slovenských vojakov v Kandaháre i k Chánovmu úteku. Terorista pritom v novovznikajúcej armáde pôsobil už niekoľko rokov. Prešiel normálnym výcvikom a nijako nepútal na seba pozornosť. 9. júla však bol na strážnej veži a obrátil zbraň proti našim vojakom. 

Na slovenskú jednotku zaútočil terorista 9. júla v operácii ISAF v Afganistane. Pri tzv. "green-on-blue" útoku (útok spojenca na koaličné sily) zo strážnej veže medzinárodného letiska v Kandaháre strieľal príslušník Afganskej národnej armády smerom dovnútra vojenskej leteckej základne. O život prišiel 35-ročný čatár Daniel Kavuliak. Je prvou slovenskou obeťou v operácii ISAF v Afganistane a 55. slovenským vojakom, ktorý zomrel počas plnenia úloh v zahraničných misiách od roku 1993. Dvaja slovenskí vojaci boli zranení ťažko a štyria ľahko. Štyria ľahko zranení vojaci odmietli možnosť vrátiť sa domov a ostali slúžiť v misii. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články