°C

Nedeľa, 9. august 2020. Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

Figeľ verí, že prezident po rozhodnutí Ústavného súdu vymenuje Čentéša

Ján Figeľ
Ján Figeľ
Zdroj: SITA
25.08.2012 16:23

BRATISLAVA - Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Figeľ verí, že prezident SR Ivan Gašparovič po rozhodnutí Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý odmietol sťažnosť bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, vymenuje do tejto funkcie Jozefa Čentéša.


"Rozhodnutie senátu Ústavného súdu SR, ktorým odmietol ústavnú sťažnosť Dobroslava Trnku vo veci voľby kandidáta na generálneho prokurátora SR, je dobrou správou pre všetkých slušných ľudí na Slovensku. Pre ľudí, ktorí si ctia zákon a ešte stále veria v spravodlivosť," píše Figeľ v stanovisku, ktoré poskytlo komunikačné oddelenie KDH. Prezident už po svojom hovorcovi Marekovi Trubačovi odkázal, že Čentéša nevymenuje, kým Ústavný súd nerozhodne o všetkých podnetoch týkajúcich sa voľby generálneho prokurátora, teda o podnetoch Čentéša a skupiny poslancov parlamentu.

Senát Ústavného súdu SR, zložený z predsedníčky Ľudmily Gajdošíkovej a sudcov Jána Lubyho a Jána Auxta, na neverejnom zasadnutí odmietol sťažnosť bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Ako informovala hovorkyňa ústavného súdu Anna Pančurová, senát odmietol sťažnosť ako zjavne neopodstatnenú a podanú neoprávnenou osobou. Niekdajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka v sťažnosti namietal porušenie jeho základného práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok a práva bez akýchkoľvek rozdielov a bez neodôvodnených obmedzení vstúpiť za rovnakých podmienok do verejných služieb svojej krajiny zaručených Ústavou SR a Medzinárodným paktom o občianskych a politických právach hlasovaním Národnej rady Slovenskej republiky pri voľbe kandidáta na generálneho prokurátora 17. mája 2011.

"Rešpektujem rozhodnutie ÚS SR," povedal Dobroslav Trnka. Do funkcie generálneho prokurátora parlament zvolil 17. júna 2011 Jozefa Čentéša. Prezident ho vymenovať odmieta s tým, že čaká na nález Ústavného súdu SR, ktorý má rozhodnúť o sťažnosti Čentéša aj predchádzajúceho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Trnka sa nazdáva, že parlament ho už pri jednej z predchádzajúcich volieb do funkcie zvolil, lebo sa mu podarilo získať väčšinu z odovzdaných hlasovacích lístkov. Čentéš sa zasa sťažuje, že prezident otáľaním zasahuje do jeho práv.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články