Utorok, 21. september 2021. Meniny má Matúš, zajtra Móric.

Ak Fico sľúbi zrušenie imunity, SaS stiahne vlastný návrh

Krajcer, Sulík a Galko
Krajcer, Sulík a Galko
Zdroj: SITA
09.05.2012 15:40

BRATISLAVA - Poslanci za SaS sú pripravení stiahnuť vlastný návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity, ak predseda vlády a strany Smer-SD Robert Fico verejne prisľúbi, že táto poslanecká výhoda bude zrušená.


"Chceme počuť jasný verejný prísľub, že do 1. septembra bude zrušená trestnoprávna imunita. (...) Zažívame totiž už 20 rokov, že stále sú len tanečky okolo zrušenia imunity," povedal dnes na tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík. Dodal, že aj zrušenie priestupkovej imunity v minulom volebnom období bolo predovšetkým výsledkom snáh liberálov. Sulíkovcom postačí slovná deklarácia premiéra, nepotrebujú, aby bol sľub potvrdený aj formálne. "Stačí, keď to Robert Fico verejne vyhlási. Máme za to, že je to človek, ktorý si váži svoje slovo," podotkol Sulík. Dodal, že takmer milión ľudí sa v referende v roku 2010 vyjadrilo, že si neželajú, aby boli poslanci "nadľudia" s imunitou.

O návrhu na zrušenie trestnoprávnej imunity z dielne SaS by mal parlament rokovať už na aktuálnej druhej schôdzi parlamentu. Predseda parlamentu Pavol Paška podľa podpredsedu SaS Juraja Miškova na grémiu oznámil, že Smer-SD takýto návrh nepodporí. Keďže ide o novelu ústavy, bez Smeru-SD návrh prijatý byť nemôže. Paška zároveň avizoval, že vytvorí skupinu, ktorá pripraví zrušenie trestnoprávnej imunity tak, aby bolo účinné na 20. výročie prijatia Ústavy SR – 1. septembra 2012.

Predseda SaS je pripravený zúčastniť sa na práci v komisii, ale myslí si, že návrh je dávnejšie kvalitne pripravený. "Treba konať a nie sa schovávať za komisie. Keď to má byť podmienkou, zúčastníme sa v takejto komisii, ale chceme vidieť, že k prvému septembru trestnoprávna imunita nebude existovať."

Poslanec za SaS Jozef Kollár sa nazdáva, že na zrušenie trestnoprávnej imunity nie je potrebné vytvárať žiadne pracovné skupiny. "Ak to myslia vážne, treba len v tejto veci konať a zahlasovať za takýto návrh." Sulík vzápätí zdôraznil, že SaS svojimi jedenástimi hlasmi podporí akýkoľvek návrh na zrušenie imunity, hoci ho aj predložia iné kluby. "My si na to až tak veľmi nepotrpíme, nám ide o vec, nie o vytĺkanie kapitálu," podotkol.

Premiér Fico na výzvu SaS reagoval slovami, že sa jeho vláda nebude zúčastňovať na politickom divadle strany SaS. "Ako sme už avizovali, po diskusii s relevantnými stranami predložíme do NR SR kvalifikovaný návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity," odkázal Fico cez tlačový odbor Úradu vlády SR.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články