Streda, 28. júl 2021. Meniny má Krištof, zajtra Marta.

Hlina sa chce v parlamente ospravedlniť Maďarom za pôsobenie Slotu

Alojz Hlina na Slota After Party
Alojz Hlina na Slota After Party
20.04.2012 11:50

BRATISLAVA - Poslanec Národnej rady SR za OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislé osobnosti Alojz Hlina sa plánuje na pôde parlamentu ospravedlniť Maďarom za lídra SNS Jána Slotu. Presnejšie za to, "že to trvalo tak dlho, kým Ján Slota nadobro stratil miesto v slovenskej politike", uviedol Hlina.


Šéf národniarov podľa neho pokazil všetko, čo mohol, najmä pokiaľ ide o slovensko-maďarské vzťahy. Hlinu teší, že "Slotova éra sa už skončila". Verí, že je tu nová éra pochopenia a vzájomného rešpektu. Ospravedlnenie prednesie v rokovacej sále parlamentu počas rozpravy k programovému vyhláseniu vlády v časti zahraničná politika.

Slota nemieni Hlinovu aktivitu komentovať. Považuje ho za "negramotného idiota" a tvrdí, že keby bol v parlamente, tak by sa vzdal mandátu, lebo by nemohol v pléne pôsobiť s takým človekom, ako je Hlina.

Politológovia Ján Baránek a László Öllös Hlinovo gesto vítajú a vnímajú pozitívne. "Toto jeho konanie však treba vložiť do kontextu, on dlhodobo poukazoval na nekultúrnosť Slotu," uviedol Baránek s dodatkom, že nevidí v takomto geste žiaden problém, pokiaľ nebude sprevádzané "výstrelkami". Öllös poznamenal, že síce takéto aktivity sú pozitívne, jediným skutočným riešením slovensko-maďarských vzťahov by však podľa neho bol proces slovensko-maďarského zmierenia. To však zatiaľ existuje len na úrovni zopár intelektuálov, dodal Öllös.

Predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos povedal, že takéto gesto víta. "Vítame všetky kroky, ktoré prospejú k zlepšeniu vzťahov," povedal. Dúfa však, že gestá budú nasledované aj skutkami, tie sú podľa neho dôležitejšie, v tomto prípade najmä kroky týkajúce sa národnostných menšín.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
FOTO: Jan Zemiar

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články