°C

Pondelok, 10. august 2020. Meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana.

Dnes čaká na poslancov generálka, vyskúšajú si, ako hlasovať

Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.04.2012 08:03

BRATISLAVA - Novozvolení poslaneckí nováčikovia budú mať dnes "generálku", deň pred ustanovujúcou schôdzou si vyskúšajú hlasovacie zariadenia v sále národnej rady.


Dnes o tom informovala hovorkyňa Kancelárie Národnej rady SR Darina Jahelková s tým, že sa súčasne aj oboznámia s priestormi parlamentu. Okrem toho dostanú aj potrebné základné právne predpisy a materiály súvisiace s výkonom mandátu poslanca. V priebehu dnešného dňa si všetci novozvolení poslanci prevezmú aj hlasovacie karty.

Ako uviedla Jahelková, poslanci si z parlamentu okrem Ústavy Slovenskej republiky odnesú aj materiály, oboznamujúce ich s prácou poslanca a fungovaním parlamentu. Dostanú Rokovací poriadok Národnej rady SR, Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, Zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky, Legislatívne pravidlá tvorby zákonov, Pravidlá hlasovania na schôdzach NR SR, elektronickú formu podávania a doručovania materiálov národnej rade, Ako pracuje parlament a Praktického sprievodcu prácou poslanca.

Samotnú ustanovujúcu schôdzu zvolal prezident Ivan Gašparovič na 4. apríla. Na nej poslanci zložia predpísaný sľub, zvolia orgány NR SR a parlament začne plniť všetky svoje funkcie. Vďaka stretnutiu pred ustanovujúcou schôdzou by noví poslanci už nemali mať problém s tým, ako parlament funguje a ako by sa malo používať hlasovacie zariadenie v rokovacej sále.

Ako poznamenala Jahelková, po tom, čo poslanci zložia poslanecký sľub na ustanovujúcej schôdzi, a tým sa riadne ujmú výkonu poslaneckého mandátu, dostanú k dispozícii vlastné kancelárie. Tie budú poslancom slúžiť na zabezpečenie výkonu poslaneckého mandátu.

Na rozdeľovanie kancelárii neexistuje žiadne pravidlo, kancelária prihliadala na to, aby boli poslanecké kluby situované blízko seba, podčiarkla hovorkyňa. Preto kancelária vypracovala grafický návrh, ktorý predložila klubom, v rámci ktorých sa jednotliví poslanci rozhodnú pre tú-ktorú kanceláriu.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články