Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Opozičné strany si dnes rozdelia posty v parlamente

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA – Lídri parlamentných strán dnes v parlamente rokujú o rozdelení stoličiek v Národnej rade SR medzi koalíciu a opozíciu, aj o tom, ako si miesta medzi sebou podelí opozícia.

 Po štvrtku je zrejmé, že na predsedu parlamentu Smer-SD nominuje Pavla Pašku, sociálni demokrati budú mať aj dvoch podpredsedov, tretím sa stane zrejme predseda KDH Ján Figeľ a o štvrté miesto sa sporia Obyčajní ľudia a Most-Híd.

Nárok obyčajných na podpredsednícku stoličku vyplýva zo skutočnosti, že sú spoločne s KDH druhým najsilnejším poslaneckým klubom, podporuje ich aj SaS. Podľa lídra Mosta-Híd Bélu Bugára však nemožno prihliadať len na matematické počty, ale aj na skúsenosti jednotlivých poslancov. Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič si takýto krok vysvetľuje ako spoluprácu so Smerom-SD a zradu. „Uvidíme, či chcú naozaj seriózne spolupracovať, alebo začínať nejakým podrazom. (...) V podstate sa ukázalo, že je to človek, ktorý je schopný bratovi pichnúť dýku od chrbta,“ povedal o Bugárovi. Matovič pozná meno človeka zo svojho klubu, ktorého by chcel vidieť vo vedení parlamentu, prezradiť ho však ešte

SaS by si podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova mohla nárokovať až dve predsednícke stoličky, jednu v kontrolnom a jednu v exekutívnom výbore. „Ja mám určite záujem o prácu v hospodárskom výbore,“ poznamenal pri príchode na rokovanie. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa nazdáva, že je dôležité, aby sa opozícia dokázala dohodnúť na rozdelení postov. „Opozícia sa musí na pozíciách, ktoré jej majú patriť, dohodnúť. Keď sa nedohodneme, rozhodovať bude Smer-SD, a to nie je dobrá cesta. To by bol potom barter a keď si každý začne robiť bartre so Smerom-SD, tak aká to potom bude opozícia?“ poznamenala.

Z 19 parlamentných výborov by malo deväť predsedníckych funkcií pripadnúť opozícii, o rovnakom pomere rozhodla koalícia aj počas vlády Ivety Radičovej. Ktoré výbory opozícia dostane, zatiaľ nie je známe, Smer-SD však zrejme bude rešpektovať nárok opozície na predsednícke miesta v štyroch kontrolných výboroch, ktoré dozerajú na činnosť SIS, vojenských spravodajských služieb a na činnosť a rozhodnutia Národného bezpečnostného úradu. 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu