Obávaný člen sýkoriek sa vinný necíti: FOTO Vlastný muničný sklad aj motív vraždy | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Obávaný člen sýkoriek sa vinný necíti: FOTO Vlastný muničný sklad aj motív vraždy

Martin Bihári na pojednávaní.
Martin Bihári na pojednávaní.
Zdroj: Foto: TASR
22.10.2019 15:25

BANSKÁ BYSTRICA - Výsluchom obžalovaného Martina Biháriho pokračoval dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici proces s už odsúdeným Róbertom Lališom, zvaným Kýbel, a ďalšími šiestimi obžalovanými.


Preťčítajte si aj: Prvé pikantnosti na súde s Ruskom a mafiánmi: Prokurátor nachytal Ruska, jeho verzia má trhlinu

Bihári bol posledným z obžalovaných, ktorý vypovedal k obžalobe prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Na aktuálnom pojednávaní boli prítomní iba Bihári a Ivan Cupper, zvaný Vinco.

Obávaný člen sýkoriek sa
Zdroj: Foto: TASR

Cíti sa nevinný

Bihári vypovedal iba k vražde bossa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba v roku 1997 a vyhlásil, že je nevinný a nemá s tým nič spoločné. Tvrdil, že iba neskôr sa od svojho kamaráta Havasiho dozvedel, že na Holuba strieľal obžalovaný Jozef Roháč, prezývaný Čapica.

Podľa Biháriho motívom zavraždenia Holuba bol spor medzi ním a banskobystrickým bossom Mikulášom Černákom. Roháč, v Maďarsku odsúdený na doživotie, sa však na aktuálnom pojednávaní so sýkorovcami nezúčastňuje. Súhlasil, že sa môže konať bez neho. K ďalším bodom obžaloby Bihári využil svoje právo a nevypovedal. Súd odkázal na svoje výpovede z prípravného konania.

Hrob Róberta Holuba.
Obávaný člen sýkoriek sa
Zdroj: foto: Miro Vacula

Jedenásť skutkov

Sedmičke obžalovaných kladie prokurátor za vinu jedenásť skutkov. Ide o založenie a podporovanie zločineckej skupiny, trestné činy vraždy, nedovolené ozbrojovanie, všeobecné ohrozenie a ďalšie trestné činy.

Okrem vraždy Holuba majú podľa obžaloby na svedomí aj vraždy predstaviteľov konkurenčných skupín Róberta Pála, Maxima Malkartiho, ale aj vlastného Tibora Bugára a Roháčovho kamaráta Jozefa Hamalu.

Obávaný člen sýkoriek sa
Zdroj: Foto: TASR

Vlastný muničný sklad

Obžalovaní sú stíhaní aj za pokus o vraždu dvoch osôb Ruskej federácie a za atentát v bratislavskom obchodnom stredisku v roku 2004. Cieľom výbuchu bola snaha zlikvidovať Iva Ružiča, ktorého považovali za vplyvného člena konkurenčnej bratislavskej skupiny takáčovcov. Podľa obžaloby mali „sýkorky“ vlastný muničný sklad. Na dvoch miestach mali uložené zbrane, strelivo a výbušniny. Iba výbušnín a trhavín bolo 85 kilogramov.

Pojednávanie sa koná za sprísnených bezpečnostných opatrení v banskobystrickom ústave na výkon väzby rovnako, ako prvý proces s gangom sýkoriek. V ňom iný senát ŠTS poslal na doživotie do väzenia skupinou sýkorovcov šéfa Róberta Lališa, jeho kamaráta Ivana Cuppera a Jozefa Roháča.

Ďalší sýkorovec Martin Bihári dostal 23 rokov. Alojzovi Kromkovi, prezývanému Čistič, trest neuložili, pretože už predtým za iné vraždy dostal doživotie. V aktuálnom procese sú obžalovaní aj sýkorovec Juraj Harvan z Bratislavy a príslušník košického podsvetia Ladislav Badó. Obaja sú odsúdení za iné zločina na 23 rokov odňatia slobody.


Galéria

Martin Bihári na pojednávaní. Martin Bihári Hrob Róberta Holuba.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články