°C

Streda, 8. apríl 2020. Meniny má Albert, zajtra Milena.

Súd na jeseň rozhodne o lúpeži v dome Ernesta Valka: Klinka výrazne pomohol vyšetrovacím orgánom

Jaroslav Klinka
Jaroslav Klinka
Zdroj: Foto: Archív, Tv Markíza
11.06.2019 11:20

BRATISLAVA - O návrhu dohody o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR Jozef Kandera s Jaroslavom Klinkom obvineným z lúpeže v prípade vraždy advokáta Ernesta Valka, sa bude rozhodovať na Okresnom súde (OS) v Pezinku najskôr na jeseň.


"Dňa 6. júna bol na OS Pezinok doručený návrh GP SR na schválenie dohody o vine a treste s obvineným Jaroslavom Klinkom, zo zločinu lúpeže. S obsahom tohto návrhu som sa ako predseda senátu oboznámil 7. júna. Po tom, čo si naštudujem celý vyšetrovací spis, ktorý má 5038 strán v 19 zväzkoch, bude v závislosti od obsahu spisu rozhodnuté, či sa buď určí termín verejného zasadnutia na rozhodnutie o návrhu dohody o vine a treste, alebo sa návrh dohody o vine a treste odmietne," odpovedal prostredníctvom hovorcu Krajského súdu v Bratislave zákonný sudca OS v Pezinku. Vzhľadom na nadchádzajúce dovolenkové obdobie sa predpokladá, že to bude niekedy v septembri až novembri.

Jaroslav Klinka je v prípade vraždy prominentného advokáta Ernesta Valka obvinený z lúpeže a nie zo samotnej vraždy. "Dohodu som uzavrel z toho dôvodu, že Jaroslav Klinka výraznou mierou pomohol orgánom činným v trestnom konaní pri objasnení vraždy Ernesta Valka. Bez jeho pričinenia by nebolo došlo k objasneniu tohto skutku. Výpoveď Jaroslava Klinku sa potvrdila výsledkami vyšetrovacieho pokusu v dome poškodeného Valka a následnými doplnenými znaleckými posudkami," povedal Kandera.

Jozef Kandera
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Obvinený Jaroslav Klinka označil za strelca vo vražde Jozefa Radiča Prokurátor Kandera Jaroslavovi Klinkovi navrhuje trest odňatia slobody na sedem rokov a dva mesiace. Odpykať by si ho mal v ústave so stredným stupňom stráženia. Jaroslav Klinka už bol odsúdený v roku 2017 za trestný čin lúpeže. Okresný súd v Žiari nad Hronom ho odsúdil na trest odňatia slobody vo výmere šiestich rokov a ôsmich mesiacov.

Ernest Valko bol zavraždený vo svojom dome v Limbachu v roku 2010. Po viac než ôsmich rokoch policajti ukončili vyšetrovanie vraždy s návrhom na obžalobu dvoch páchateľov, 43-ročného Jozefa R. a 45-ročného Jaroslava Klinku, ktorých motívom bolo podľa polície lúpiť vo Valkovom dome. Po Valkovom návrate mali do domu vniknúť a Jozef Radič mal právnika streliť do hrudníka, čím mu mal spôsobiť smrteľné zranenie.


Galéria

Jaroslav Klinka Jozef Kandera

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články