°C

Utorok, 18. február 2020. Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta.

Známy chirurg Viliam Fischer priznal vinu, dohoda s prokurátorom: Výšku trestu taja!

Viliam Fischer
Viliam Fischer
Zdroj: SITA
01.04.2015 14:15

BRATISLAVA – Známy slovenský kardiochirurg Viliama Fischer, obvinený z prijímania úplatku, uzatvoril dnes s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) dohodu o vine a treste.


"Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry dnes uzatvoril s obvineným V. F. dohodu o vine a treste. K podrobnostiam dohody – výške trestu a súvisiacim výrokom, ktoré budú predmetom schvaľovania dohody o vine a treste na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), sa v súčasnosti nebudeme vyjadrovať," uviedla dnes hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Dohodu teda musí schváliť ŠTS v Pezinku. Ak ju schváli, bude právoplatná a nebude sa môcť ani jedna z procesných strán voči verdiktu odvolať. Ak ju súd neschváli, bude musieť vytýčiť termín hlavného pojednávania. 

"Môžem potvrdiť, že sme s mojím klientom a s mojím kolegom obhajcom Petrom Vačokom a s prokurátorom ÚŠP uzavreli dohodu o vine a treste. O jej výške do schvaľovania súdom nebudeme po dohode s prokurátorom informovať," uviedol obhajca Viliama Fischera - Milan Valašík.

"Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry ukončil vyšetrovanie návrhom na konanie o dohode o vine a treste, ktorý predložil na ďalšie konanie dozorujúcemu prokurátorovi," informoval v piatok 27. marca Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru.

Známeho lekára obvinil začiatkom februára vyšetrovateľ z prijatia úplatku vo výške 3000 eur. Tie mu podľa medializovaných informácií odovzdala rodina pacientky, ktorú na Klinike srdcovej chirurgie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) operovali vlani v decembri. Jej operácia mala byť uprednostnená. Po tom, ako žena zomrela, sa rodina obrátila na políciu. Ústav odmietol, že by pacientku operovali mimo poradia.

Polícia ukončila vyšetrovanie po necelých dvoch mesiacoch návrhom na konanie o dohode o vine a treste. V zmysle Trestného poriadku to znamená, že lekár sa k spáchaniu trestného činu priznal, uznal vinu a získané dôkazy nasvedčujú pravdivosti jeho priznania.

Viliam Fischer je významným slovenským kardiochirurgom, ktorý zrealizoval v roku 1998 prvú úspešnú transplantáciu srdca na Slovensku. Vlani kandidoval v priamych voľbách na prezidenta SR, pričom sa mu nepodarilo postúpiť do druhého kola.

Obvineniu z trestného činu prijímania úplatku však čelí aj ďalší známy lekár, urológ Vladimír P. Strážcovia zákona ho pri preberaní úplatku prichytili 15. 12. 2014. V tejto veci polícia stále koná. "Vyšetrovateľ v danej veci vykonal procesné úkony, aby bolo možné vyšetrovanie ukončiť v priebehu jedného mesiaca. O spôsobe ukončenia vyšetrovania bude možné informovať až po jeho ukončení," skonštatoval Slivka. Oboch známych lekárov stíhajú na slobode.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články