°C

Piatok, 22. január 2021. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Pokračovanie procesu v kauze vraždy Basternáka: Prokurátor prišiel s návrhom trestu

Laszló Basternák
Laszló Basternák
Zdroj: TASR/Milan Drozd
30.11.2020 16:00

BANSKÁ BYSTRICA – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) navrhuje obžalovaným v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka 25-ročné tresty odňatia slobody. Proces pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, pokračoval v pondelok záverečnými rečami. Obžaloba okrem Romana O., ktorý mal byť objednávateľom vraždy, viní aj sprostredkovateľku Alenu Zs. a Vladimíra M.


Pred trojčlenným senátom vypovedal v pondelok brat obvineného Vladimíra M., súd tiež prijal niekoľko listinných dôkazov, ktoré navrhovala obhajoba. Následne vyhlásil dokazovanie za skončené a pristúpilo sa k záverečným rečiam. Prokurátor ÚŠP v záverečnej reči navrhol trojici trest odňatia slobody na 25 rokov v ústave s maximálnym stupňom stráženia. V prípade Vladimíra M. má ísť o súhrnný trest, keďže je už odsúdený za inú násilnú trestnú činnosť.

Prokurátor tiež uviedol, že Vladimír M., ktorý mal objednávku vraždy zadávať, nemal okrem finančnej motivácie iný známy motív na zavraždenie Basternáka. Rovnako to platí aj v prípade strelca Štefana K., ktorý si za vraždu exprimátora odpykáva 25-ročný trest.

Objednávateľom vraždy Basternáka z roku 2010 má byť obžalovaný Roman O., objednávku mala ďalej sprostredkovať Alena Zs., ktorá je okrem toho obvinená aj z príprav vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka ŠTS Alenu Zs. oslobodil, vo veci bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR. Alena Zs. sa pred senát ŠTS v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova postaví v utorok 1. decembra, keď bude hlavné pojednávanie pokračovať jej záverečnou rečou.


Galéria

Laszló Basternák Ladislav Bašternák

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články