Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

V kauze lodného kapitána Gerrita nie je na súde vytýčený termín procesu

Simonina vražda otriasla celým Slovenskom.
Simonina vražda otriasla celým Slovenskom.
Zdroj: archív topky
05.01.2021 10:48

BRATISLAVA - Okresný súd (OS) v Bratislave I zatiaľ nevytýčil termín procesu v kauze holandského lodného kapitána Gerrita Jana K., ktorý bol v roku 2016 neprávoplatne odsúdený na 22-ročný trest odňatia slobody za vraždu svojej priateľky.


"Súd v spolupráci s Eurojustom vykonáva procesné úkony s cieľom budúceho nariadenia hlavného pojednávania," sprostredkoval odpoveď nového zákonného sudcu Michala Valenta hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak. Vyriešenie kauzy skomplikovala dlhodobá práceneschopnosť sudcu Rolanda Keményho, ktorý už bol v poradí druhým sudcom v prípade. Prípady Keményho prerozdelili na jar 2020 iným sudcom OS Bratislava I. Sudca Valent následne študoval rozsiahly spisový materiál.

Krvavý incident sa odohral na bratislavskej Obchodnej ulici v novembri 2014. OS Bratislava I koncom septembra 2016 Holanďana uznal za vinného z vraždy. Okrem trestu odňatia slobody ho zaviazal zaplatiť matke zavraždenej 100.000 eur ako nemajetkovú ujmu. Rozhodnutie však nebolo právoplatné a vecou sa začal zaoberať KS v Bratislave.

Najskôr KS v marci 2017 vrátil prvostupňovému súdu vec ako predčasne predloženú a prikázal vypracovať opravné uznesenie z dôvodu pisárskej chyby vo vypracovanom rozsudku. Senát pod vedením exsudcu Stanislava Dutka vydal opravné uznesenie, ktoré taktiež bolo preložené do holandského jazyka. Doručovanie do Holandska, keďže na základe rozhodnutia procesnej chyby sudcu bol Holanďan v októbri 2015 prepustený na slobodu, nebolo úspešné.

Následne vec opätovne v apríli 2018 KS v Bratislave vrátil OS Bratislava I ako predčasne predloženú a odporučil, aby pochybnosť o reálnom doručení rozsudku a opravného uznesenia obžalovanému odstránil aj prípadnou žiadosťou o sprostredkovanie ich doručenia cez holandské ministerstvo spravodlivosti.

Policajti našli obhorené telo 25-ročnej mŕtvej ženy po požiari v byte na Obchodnej ulici v Bratislave koncom novembra 2014. Podľa polície mal obvinený Simonu z okresu Senica poraniť nezisteným predmetom na hlave a potom ju zapáliť. Zavraždená utrpela rozsiahle popáleniny na viacerých častiach tela. Podľa prokurátora bola motívom vraždy zo strany obžalovaného žiarlivosť.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články