°C

Štvrtok, 25. február 2021. Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor.

Okoličány, Mišenka či Mello: Interpol pátra po 16 Slovákoch hľadaných pre trestnú činnosť

Karol Mello
Karol Mello
01.01.2020 19:40

BRATISLAVA - Medzinárodná policajná organizácia Interpol momentálne na svojej internetovej stránke eviduje 16 Slovákov hľadaných pre rôznu trestnú činnosť. Medzi mediálne najznámejších patria na doživotie odsúdený šéf východoslovenskej zločineckej skupiny Róbert Okoličány a jeho komplic Róbert Nigut, na 23 rokov odsúdený Viliam Mišenka aj Karol Mello, ktorý čelí obžalobe v súvislosti so streľbou na ženu s dieťaťom v Moste pri Bratislave z roku 2004, pri ktorej obaja zahynuli.


Medzi ďalšími sú osoby hľadané napríklad pre vraždu, podvod, únos alebo nedovolenú držbu zbraní. Spomedzi 16 hľadaných osôb je jedna žena. Sedemnástym evidovaným v databáze je Patrik Šnajdr, ktorý bol odsúdený za účasť vo vydieračskom gangu. Slovenská polícia však ešte v máji oznámila, že bol zadržaný v Juhoafrickej republike.

Medzinárodná organizácia kriminálnej polície Interpol funguje od roku 1923. Sídli vo francúzskom Lyone a združuje 190 členských štátov. Spolupracujú v boji proti terorizmu, vojnovým zločinom, organizovanému zločinu, pašovaniu drog, výrobe detskej pornografie alebo korupcii. Slovenská republika sa členom stala 3. októbra v roku 1993, keď ju prijali na 62. zasadnutí Valného zhromaždenia Interpolu v Arube ako 170. člena.

Pobočkou organizácie na národnej úrovni je Národná ústredňa Interpol, ktorá plní styčnú funkciu medzi operatívnymi aktivitami rozličných policajných útvarov, ak ich aktivity obsahujú medzinárodný prvok. „Národná ústredňa okrem toho slúži ako iniciátor v prípadoch činností majúcich charakter právnej pomoci, napríklad žiadosti o spoluprácu, vedúcich k zadržaniu osoby s následnou extradíciou (vydaním). Aj keď táto činnosť obvykle patrí do kompetencie justičných orgánov, množstvo dohovorov, medzi inými aj Európsky dohovor o vydávaní, povoľuje v prípade naliehavosti využívať kanály Interpolu,“ uvádza v tejto súvislosti ministerstvo vnútra.

Národná ústredňa tesne spolupracuje s ministerstvom spravodlivosti a generálnou prokuratúrou hlavne v oblasti vykonávania právnej pomoci pre zahraničné policajné a justičné zložky, ako i pri vykonávaní vydávania hľadaných osôb. Ústredňa spolupracuje aj s ministerstvom zahraničných vecí, colným riaditeľstvom, Zborom väzenskej a justičnej stráže a ďalšími orgánmi štátnej správy, ako aj oznamovacími prostriedkami.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články