Vinár z tokajskej oblasti dostal desať rokov za podvod, súd mu uložil aj mastnú pokutu | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Vinár z tokajskej oblasti dostal desať rokov za podvod, súd mu uložil aj mastnú pokutu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
09.12.2019 16:45

BANSKÁ BYSTRICA – Trest väzenia na desať rokov a peňažný trest stotisíc eur uložil dnes senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici podnikateľovi Štefanovi D. z obce Bara v okrese Trebišov.


Uznal ho za vinného z poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a subvenčného podvodu v súvislosti s dotáciou na rozvoj dvoch vinárskych firiem v obci Viničky. Súd určil, že podnikateľ spôsobil štátu a Európskej únii škodu viac ako 2,8 milióna eur. Rozsudok nie je právoplatný. Prokurátor sa vyjadrí v zákonnej lehote a obžalovaný sa odvolal.

Podľa súdu Štefan D. ako konateľ Tokajskej spoločnosti Viničky a Vinárstvo Viničky verejné prostriedky vo výške viac ako 5,3 milióna eur nevynaložil hospodárne a efektívne, pretože nenakúpil zariadenia za najlepšiu cenu. Nenávratnú dotáciu viac ako 5,3 milióna eur mu poskytla Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Podľa obžaloby mal technológiu na výrobu a spracovanie vína nakúpiť priamo od istej firmy z Pezinka a nie prostredníctvom reťazca ďalších subjektov, medzi ktorými bola aj spoločnosť odsúdeného Mikuláša Varehu.

V reťazci bola okrem Varehovej aj firma, ktorá Štefanovi D. dodala technologické zariadenie pre vinárske závody. Išlo pritom o spoločnosť, ktorej majiteľ dovtedy s takou komoditou neobchodoval, žiadne skúsenosti s výrobou vína nemá a v žiadnom vinárskom závode nikdy nebol. Súd zistil, že pri nákupe prostredníctvom spriaznených firiem sa cena zariadení niekoľkonásobne umelo zvýšila.

Štefan D. tvrdí, že je nevinný a tvrdí, že dotácia z eurofondov a štátu bola použitá na deklarovaný účel. V prípade podnikateľa Štefana D. ide už o druhý verdikt. Prvý padol v marci 2016. Vtedy súd uznal vinu podľa obžaloby a podnikateľovi vymeral jedenásť rokov väzenia a stotisíc eur peňažný trest. Podnikateľ sa odvolal a Najvyšší súd vrátil vec na doplnenie dokazovania, ale ani na novom pojednávaní sa skutkové zistenia nezmenili.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články