°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Boj o post šéfky Najvyššieho súdu SR: O miesto má záujem Bajánková a Mesiarkinová

Najvyšší súd SR
Najvyšší súd SR
Zdroj: SITA
09.01.2020 14:25

BRATISLAVA - O post šéfky Najvyššieho súdu SR zabojujú dve kandidátky. Súdna rada SR bude rozhodovať medzi Janou Bajánkovou a Soňou Mesiarkinovou. Informovala o tom hovorkyňa súdnej rady Veronika Müller.


Obe kandidátky sa už uchádzali o tento post na jeseň minulého roka, no v hlasovaní rady napokon chýbal Mesiarkinovej jeden hlas. Rada bude vyberať novú predsedníčku po tretíkrát na verejnom zasadnutí, ktoré je naplánované na 27. januára tohto roka.

Jana Bajánková
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Voľba šéfky Najvyššieho súdu SR bude na verejnom zasadnutí a kandidátky sa najskôr budú prezentovať pred členmi najvyššieho poradného orgánu justície. Na úspech potrebujú získať minimálne desať hlasov členov Súdnej rady SR z osemnástich. Prihlásiť kandidátov na post predsedu najvyššieho súdu mohli člen súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov najvyššieho súdu, sudca najvyššieho súdu a minister spravodlivosti.

Boj o post šéfky
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Šéfom najvyššieho súdu môže byť len jeho vlastný sudca. Úspešného kandidáta následne posunie rada prezidentke Zuzane Čaputovej. Po legislatívnej zmene bude novinkou verejné hlasovanie členov súdnej rady.


Galéria

Najvyšší súd SR Jana Bajánková

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články