°C

Sobota, 24. október 2020. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Situácia v centre Bratislavy sa vymkla kontrole: Výsledok bitky, 56 obvinených futbalových chuligánov

Nepokoje na Ventúrskej.
Nepokoje na Ventúrskej.
Zdroj: Facebook/Polícia SR, Topky:maarty
11.07.2019 11:59

BRATISLAVA - Centrum hlavného mesta sa v stredu večer zmenilo na nepoznanie. Z Ventúrskej ulice, ktorá sa doslova hemží turistami, sa totiž stala bojová zóna. Spory si tu riešili agresívni fanúšikovia zahraničných futbalových klubov. Vzduchom lietali stoličky, päste, svetlice, rinčalo sklo. Doslova tiekla krv. Výsledkom je 107 zadržaných a z toho 56 obvinených osôb. Polícia tvrdí, že zásah zvládla rýchlo a profesionálne.


-Boli ste svedkom incidentu v centre mesta? VIDEÁ a FOTOGRAFIE nám môžete poslať na tipy@topky.sk alebo na náš Facebook

"Nechcem špekulovať, či niekto podcenil situáciu alebo ako sa takto mohla vymknúť kontrole, to sú otázky hlavne na políciu." Aj týmito slovami neskoro večer okomentoval brutalitu v snáď najstráženejšej časti mesta primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Na Ventúrskej ulici došlo
Zdroj: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Podľa polície bol však zásah rýchly. "Viac ako 100 zasahujúcich policajtov, ktorí boli velení do zvýšeného výkonu služby mimo bezpečnostného opatrenia na štadióne urobilo všetko preto, aby bol verejný poriadok čo možno v najkratšom čase obnovený," vyjadrila sa ešte v noci bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková. 

Situácia v centre Bratislavy
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

„Príslušníci Policajného zboru operatívne monitorujú pohyb futbalových fanúšikov pri takzvaných rizikových zápasoch. Napriek tomu, že včera došlo k náhodnému stretu dvoch táborov, policajti zasiahli rýchlo a situáciu zvládli profesionálne," dodal na druhý deň aj Prezient PZ Milan Lučanský.

Vyhrážky pred zápasom

Hovorkyňa zároveň potvrdila, že účastníkmi desivej roztržky boli rizikoví futbaloví fanúšikovia zo zahraničia. Konkrétne malo podľa našich informácií ísť o priaznivcov poľského klubu Cracovia Krakow a bulharského Levski Sofia, ktorý čaká vo štvrtok zápas v Ružomberku. Hovorí sa však, že sa zapojili aj fanúšikovia holandského Ajaxu Amsterdam.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

In Bratislava, Cracovia Krakow + Ajax vs. Levski Sofia

Príspevok, ktorý zdieľa správce3 (@hooligans.cz),

Podľa pôvodných informácií sa mali pobiť fanúšikovia Sutjesky Nikšič, ktorá hrala v stredu predkolo Ligy majstrov so Slovanom Bratislava. Bratislavskí policajti dohliadali na bezpečnosť práve na tomto stretnutí. Paradoxne sa jeho priebeh zaobišiel bez narušenia verejného poriadku. "Napriek tomu, že podľa operatívnych informácií polície sa tohto zápasu mali zúčastniť rizikoví fanúšikovia poľských mužstiev a Ajaxu Amsterdam s cieľom narušiť verejný poriadok a vyvolať konflikt s fanúšikmi Slovan Bratislava," vysvetlila Mihalíková.

MIMORIADNE Nepokoje v centre Bratislavy: Bitky, zdemolovaná ulica, polícia zadržala cez 90 ľudí!

Situácia v centre Bratislavy
Zdroj: hooligans.cz

Futbaloví chuligáni podporujúci Levski Sofia totiž už vopred na webe upozornili, že na Slovensko neprídu v mieri. "Bude to deň plný zábavy," uviedli. Polícia preto prijala zvýšené bezpečnostné opatrenia aj v širšom okolí štadióna, ako aj v centre mesta.

Aj napriek tomu sa však situácia vyhrotila natoľko, že zdravotníci museli zranených ošetrovať v bezpečnej zóne, keďže polícia sa snažila spacifikovať násilných aktérov bitky.

Polícia sa vyjadrila, že voči narušiteľom verejného poriadku chcú postupovať nekompromisne.
Situácia v centre Bratislavy
Zdroj: TASR/Adel Ghannam

Očití svedkovia opísali, že na mieste bolo včera viacero zranených ľudí. Ešte v neskorých večerných hodinách sa hovorca záchranárov Jozef Minár vyjadril, že zásah nie je ukončený. Evidovali však len ľahšie zranenia.

Situácia v centre Bratislavy
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

 "Záchranári transportovali do nemocníc 9 osôb prevažne s úrazom hlavy, horných a dolných končatín," spresnil informácie nasledujúce ráno.

Pomáhali aj hasiči

"Hromadná bitka zahraničných futbalových fanúšikov v centre Bratislavy si v stredu neskoro večer vyžiadala zásah 12 hasičov s 3 kusmi hasičskej techniky. Bratislavskí hasiči skontrolovali, či nevznikol požiar v budovách ohrozených vandalizmom na Ventúrskej ulici a v okolí. Následne spolupracovali so zložkami IZS, pomáhali s triedením a s transportom zranených. Na mieste zasahoval aj sanitný automobil hasičskej záchrannej služby," informovalo vo štvrtok Prezídium HaZZ na sociálnej sieti.

Fakty o zásahu

- 106 nasadených policajtov

- 24 ďalších policajtov eskortovalo zadržaných

- 107 zadržaných a zaistených osôb 

- 56 osôb obvinených z výtržníctva

- 41 Poliakov

- 15 Holanďanov

- 51 zaistených osôb (Bulhari)

- 8 ľahko zranených (iba z táborov fanúšikov)

Situácia v centre Bratislavy
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Situácia v centre Bratislavy
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Situácia v centre Bratislavy
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Polícia zadržala aj aktérov bitky, ktorí sa ukryli do miestnych barov.
Situácia v centre Bratislavy
Zdroj: Facebook/Polícia SR

Situácia v centre Bratislavy
Zdroj: TASR/Adel Ghannam

Záchranári ošetrovali v bezpečnej zóne: Zranených k nim nosili policajti.
Nepokoje na Ventúrskej.
Zdroj: topky.sk-Maarty

Situácia v centre Bratislavy
Zdroj: Topky.sk

Chuligáni rozbíjali všetko naokolo.
Nepokoje na Ventúrskej.
Zdroj: topky.sk-Maarty

Polícia zadržala takmer 80
Zdroj: Facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj

Situácia v centre Bratislavy
Zdroj: Tip čitateľa/Miguel G.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články