°C

Štvrtok, 1. október 2020. Meniny má Arnold, zajtra Levoslav.

PRÁVE TERAZ Ďalší úder pre Kočnera: Prokurátor podal obžalobu v prípade miliónových zmeniek

Marian Kočner
Marian Kočner
Zdroj: TASR/Dušan Hein
22.03.2019 18:30

BRATISLAVA - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu v trestnej veci Mariana Kočnera a spol. Vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch na súde požadovala firma Správa a inkaso zmeniek spomínaného podnikateľa.


Ako informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková, dve osoby sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti. "Obžaloba bola pridelená senátu, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe", uzavrela Kudjáková.

Ak by zmenky nepodpísal tak...

Vyšetrovateľ finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry 15. marca ukončil prípad "zmeniek" návrhom na podanie obžaloby. Pavol Rusko pred súdom začiatkom februára 2018 priznal podpis štyroch zmeniek s miliónovou hodnotou s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, "nebola by TV Markíza".

Pavol Rusko
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Podľa Pavla Ruska je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka v Markíze Silvia Volzová, vinou ktorej sa televízia dostala do exekúcie. „Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila," uviedol Rusko s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia.

PRÁVE TERAZ Kočner podal sťažnosť voči obvineniu za vraždu novinára Kuciaka

Podľa neho totiž hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená. Spôsob, ako tomu predísť, bol podľa neho kúpa spoločnosti Gamatex.

Tá sa nakoniec udiala tak, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr, po splnení stanovených podmienok. Podmienkami vyplatenia boli predĺženie vysielacej licencie na ďalšie obdobie, zvýšenie hodnoty televízie ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom. „Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať," povedal Pavol Rusko.

Mariana Koćnera priviezli s
Zdroj: TASR/Dušan Hein

Dlhodobé spochybňovania

Vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch na súde požadovala firma Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariana Kočnera. Vyplatiť ich mali práve Pavol Rusko a spoločnosť Markíza Slovakia. Markíza počas súdnych konaní pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000, dlhodobo spochybňovala. Súd už v jednom konaní o zmenke v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.


Galéria

Marian Kočner Pavol Rusko Mariana Koćnera priviezli s

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články