°C

Utorok, 18. február 2020. Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta.

AKTUÁLNE Ostro sledovaná kauza zabitia Filipínca Henryho: VIDEO Svedkovia prehovorili o osudnej noci

Juraj Hossu na súde.
Juraj Hossu na súde.
Zdroj: Vlado Anjel
19.03.2019 09:59

BRATISLAVA - Filipínec Henry Acorda (†36) sa stal 26. mája 2018 obeťou brutálneho útoku. Mal sa zastať žien po jeho boku, na čo mu Juraj Hossu uštedril tvrdé rany, na následky ktorých o pár dní v nemocnici zomrel. Obžalovanému Dunajskostredčanovi hrozí 12 rokov za mrežami. Pred súdom malo v utorok vypovedať 13 svedkov. Dostavilo sa jedenásť z nich.


- na 21. marca 2019 súd predvolal ďalších desať svedkov

- obžalovaný Juraj Hossu na januárovom pojednávaní skutok nepoprel

- jedným z kľúčových dôkazov je kamerový záznam

Čo sa dialo pred smrteľným útokom na Filipínca Henryho (†36): Lieky, 20 pív, 10 vodiek a filmy v hlave

Obžalovaný Juraj Hossu sa dostavil pred súd s putami na rukách v sprievode policajnej eskorty krátko po deviatej hodine. Sudca začal s vypočúvaním svedkov. Ako prvý vypovedal taxikár, ktorý v májový večer pozoroval incident z diaľky približne 30 metrov. Podľa jeho slov videl, ako došlo k hádke, spozoroval kopanec aj facky. 

Juraj po tom, ako Henry skončil na zemi, podľa neho nerobil nič, nesnažil sa mu pomôcť. "Podľa mňa si uvedomil, čo spravil. Len stál a čakal," opísal. Juraj sa však vyjadril, že fackami nechcel Filipíncovi ublížiť, ale naopak. Chcel ho prebrať.

Juraj Hossu na súde.
Zdroj: Vlado Anjel

Počuli volanie o pomoc

K slovu sa dostal aj kolega obžalovaného a jeho bývalá priateľka. Obaja Hossua opísali ako kamarátskeho človeka, agresívne správanie u neho v minulosti nespozorovali. Trojčlenný senát si postupne vypočul aj náhodných okoloidúch, ktorí opísali, čo presne videli v osudnú noc na Obchodnej ulici. Viacerí uviedli, že na miesto pribehli po tom, ako počuli volanie o pomoc. Henry v tom čase už bezvládne ležal na zemi. 

Spolužiak a kamarát Juraja Hossua priblížil, že z toho, čo sa udialo, boli jeho blízki šokovaní. Dodal aj to, že ide o slušného chlapa, ktorý neinicioval konflikty. "Zaznela z jeho úst taká veta, že chce spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní a chlapsky sa k tomu postaviť. S trestnom, ktorý mu vymerajú, je zmierený," opísal. Najlepšia kamarátka Hossuovej partnerky tiež dodala, že je starostlivým otcom a mal skôr tendenciu krotiť ostatných, nie vyvolávať konflikty. Poslední dvaja spomínaní predvolaní neboli svedkami samotného incidentu. Predvolala ich obhajoba a vyjadrovali sa k osobe obžalovaného.

Obžalovaný Juraj Hossu prichádza
Zdroj: Topky/Vladimír Anjel

Pojednávanie v kauze zabitia Henryho Acordu bude pokračovať vo štvrtok. Súd predvolal ďalších desiatich svedkov. Okrem výsluchu by však mal súd rozhodovať aj o žiadosti obžalovaného o prepustenie z väzby.

Vinu nepoprel

Ešte v januári sa Hossu pred súdom ospravedlnil a skutok, ktorý mu kladú za vinu, nepoprel. Nesúhlasil však s jeho právnou kvalifikáciou. V prípade preukázania viny mu hrozí 12 rokov za mrežami.

Henry zomrel na následky zranení v nemocnici.
AKTUÁLNE Ostro sledovaná kauza
Zdroj: FB/Henry John

Útočník na januárovom pojednávaní opísal aj to, ako vnímal okolnosti minuloročného incidentu. Na firemnom večierku a neskôr vo viacerých podnikoch v centre mesta podľa jeho slov vypil dokopy približne 20 pív, posilnil sa aj tvrdým alkoholom. Požil tiež lieky na upokojenie. 

Na Slovensko pricestovala aj Henryho rodina. Odchod milovaného niesli ťažko.
AKTUÁLNE Ostro sledovaná kauza
Zdroj: Jan Zemiar

"Bol som ožratý, nie opitý, to je slabé slovo," opísal s tým, že na detaily toho, čo sa dialo, si nespomína. Kajal sa však, že nie je agresor a v osudnom okamihu si myslel, že práve Henry ženám škodí. "Mal som ho za pasáka, neviem, ako to vzniklo v mojej hlave, či mi to niekto povedal vedľa mňa, ale bral som to ako realitu," povedal.

Tvrdé rany, ktoré Filipíncovi uštedril Juraj, zachytili kamery.
AKTUÁLNE Ostro sledovaná kauza
Zdroj: reprofoto tv markíza

V tom čase mal Hossu približne 115 kilogramov a po tom, čo strčil do útleho Henryho, ten skončil na zemi. Podľa kamerového záznamu obžalovaný do Filipínca surovo kopol aj v momente, keď bol na kolenách. Na bezvládne telo si potom vyložil nohu. Neskôr zasiahli okoloidúci.

AKTUÁLNE Ostro sledovaná kauza
Zdroj: Jan Zemiar

Hossu neskončil vo väzbe ihneď po incidente, ale až po vyše týždni. Dôvodom bolo rozhodnutie okresného prokurátora Ladislava Slobodu. Ešte 27. mája vyšetrovateľ spracoval podnet prokurátorovi, aby útočníka vzali do väzby. Sloboda ale 30. mája oznámil, že Hossua prepustili zo zadržania.

Kauza smrti Filipínca Henryho: Prokurátor, ktorý ho najskôr pustil na slobodu, pykať nebude 

S podnetom sa totiž nestotožnil a nepodal návrh na vzatie obvineného do väzby. Filipínec ale ťažkým zraneniam podľahol a skutok napokon prekvalifikovali na zabitie. Hossu skončil vo väzbe. Dozor potom prevzal krajský prokurátor.


Galéria

Juraj Hossu na súde. Obžalovaný Juraj Hossu prichádza Henry zomrel na následky Na Slovensko pricestovala aj Tvrdé rany, ktoré Filipíncovi Pojednávanie vo veci vraždy

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články