Megaproces so sátorovcami: Odsúdená sýkorka vypovedala o vojne gangov na južnom Slovensku | Topky.sk

Pondelok, 27. máj 2019. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Megaproces so sátorovcami: Odsúdená sýkorka vypovedala o vojne gangov na južnom Slovensku

Martin Kováč prezývaný Rybička prichádza na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici 20. februára 2018.
Martin Kováč prezývaný Rybička prichádza na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici 20. februára 2018.
Zdroj: TASR - Branislav Račko
05.12.2018 18:00

BANSKÁ BYSTRICA - Na dvadsať rokov odsúdený člen skupiny „sýkorovcov“ Martin Kováč v stredu vypovedal na pojednávaní so zločineckou skupinou zvanou „sátorovci“ o vražde príslušníka gangu pápayovcov Vojtecha Ecsiho. Proces so „sátorovcami“ sa koná za prísnych bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici.


Kováč, známy medzi svojimi pod menom "Rybička", povedal, že z obžalovaných „sátorovcov“ nepozná nikoho. Informácie o útoku na Ecsiho v apríli 2003 mal iba sprostredkovane. Ecsi s Kotlanom sa u neho zastavili večer v deň útoku. Krátko po tom mu volal jeden z bosov „sýkorovcov“ Peter Havasi, že na Ecsiho sa strieľalo.

Martin Kováč.
Martin Kováč prezývaný Rybička
Zdroj: TASR - Branislav Račko

Na miesto streľby blízko Vrakune šiel Havasi aj Kováč, ktorému Kotlan volal tiež a povedal, že leží v tráve. Našli miesto, kde „sátorovci“ zablokovali vozidlo s Ecsim a nastala prestrelka, pri ktorej smrteľne zranili Kotlana. Boli tam nábojnice a kusy plastov z auta. Kováč privolal záchranku i policajtov. Pár dní na to Havaši Kováčovi oznámil, že Ecsi to má za sebou. Podľa Kováča Ecsi mal stále obavy, že po vražde gangu pápayovcov v roku 1999 v bare Fontána chcú sátorovci dostať aj jeho.

V Banskej Bystrici sa
Zdroj: TASR - Dušan Hein

Medzi obžalovanými je aj expolicajt

Pojednávanie sa vedie proti ôsmim obžalovaným, z nich dvaja sú na slobode, ostatní vo väzbe. Väčšine z nich prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry kladie za vinu trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Už na prvom pojednávaní v máji sa ku skutkom podľa obžaloby priznali iba 43-ročný Zsolt Nagy, zvaný Čonty a jeho kamarát 46-ročný Juraj Bugár, zvaný Bugi.

Megaproces s ďalším mafiánskym gangom sa začal vo veľkom štýle: Smrť a priznanie vraždy!

Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián Kadár, ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cíti nevinný. Medzi obžalovanými je aj bývalý policajt Boris Drevák. Ten vinu popiera a tvrdí, že „sátorovcov“ poznal iba zo služobnej činnosti kriminalistu. Proces prebieha bez účasti Čontyho, ktorý požiadal, aby sa konalo v jeho neprítomnosti.

Na snímke Zsolt N.
Zdroj: TASR - Dušan Hein

Telo opakovane premiestňovali

Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Sátora zavraždili v decembri 2010 na farme Lehela Horvátha v Čótfe. Jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla. Sátorovci súperili o priestor s gangom pápayovcov, ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána. Strelcov si mal objednať Ľudovít Sátor. Pojednávanie so „sátorovcami“ pokračuje výsluchom ďalších svedkov v januári budúceho roku.


Galéria

Martin Kováč prezývaný Rybička V Banskej Bystrici sa Na snímke Zsolt N.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články