°C

Sobota, 23. január 2021. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Zvrátenosť najhrubšieho zrna: FOTO Pytliak v Tichej doline vypitval medveďa, ochranári sa búria

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images, Správa TANAPu
28.10.2018 20:00

TICHÁ DOLINA - Tichú dolinu v Tatranskom národnom parku považujú ochranári za prísne chránenú prírodnú rezerváciu, kde sa medveďom hnedým darí najlepšie. Bohužiaľ, vedia to i pytliaci. Slovenskou verejnosťou otriasol prípad, na ktorý upozornil ekológ Erik Baláž. Jeho kamarát tam našiel rozhádzané vnútornosti z medveďa, čo Topkám potvrdila aj zoologička Správy TANAPu.


Upozorňujeme, že nasledujúce zábery nie sú vhodné pre deti a slabšie povahy.

O prípade nájdených vnútorností alebo lepšie povedané vývrhu medveďa hnedého v NPR Tichá dolina, upozornil aktivista a ekológ Erik Baláž na svojom facebookovom účte. „Pred pár dňami našiel kamarát v Národnej prírodnej rezervácii Tichá dolina vnútornosti z medveďa. Telo sa nenašlo, vnútornosti boli z medveďa vyrezané ostrým nástrojom. Je teda viac ako isté, že medveď bol upytliačený. Ťažko povedať, kto sa dopustil takéhoto trestného činu a či polícia niečo vyšetrí,“ napísal aktivista 20. októbra.

Na snímke sú nájdené zvyšky upytliačeného medveďa hnedého v NPR Tichá dolina.
Upytliačený medveď v Tichej
Zdroj: Správa TANAPu

Topky.sk sa so žiadosťou o stanovisko spojili so Správou TANAPu. Zoologička Erika Feriancová potvrdila, že nájdené zvyšky vnútorností na brehu rieky Belá v NPR Tichá dolina boli nahlásené občanom, ktorý ich našiel na základe výskytu krkavcov v danej lokalite v nedeľu 14. októbra. Nasledujúci deň vykonala Správa TANAPu obhliadku nahláseného nálezu.

Na snímke sú nájdené zvyšky upytliačeného medveďa hnedého v NPR Tichá dolina.
Upytliačený medveď v Tichej
Zdroj: Správa TANAPu

„Na mieste sa nachádzali vnútornosti (črevá, obsah žalúdka), ktoré podľa veľkosti a obsahu (čučoriedka obyčajná, brusnica pravá) jednoznačne potvrdili, že išlo o medveďa hnedého,“ povedala pre Topky.sk Feriancová s tým, že na základe doručených fotografií, ktoré vyhotovil nálezca, je zrejmé, že pytliak spravil hladký rez na pažeráku a dýchacej trubici, ktorá bola spojená so žalúdkom.

Na snímke sú nájdené zvyšky upytliačeného medveďa hnedého v NPR Tichá dolina.
Upytliačený medveď v Tichej
Zdroj: Správa TANAPu

„V súčasnosti je podaná žiadosť na Okresné riaditeľstvo policajného zboru v Liptovskom Mikuláši o prešetrenie podozrenia zo spáchania trestného činu usmrtenia chráneného druhu živočícha,“ doplnila zoologička.


Čítajte aj: Krvavý boj na Orave: FOTO Pavol počul praskanie vlastných kostí, medveď ho hrýzol päť minút!


V Národnej prírodnej rezervácii Tichá dolina v Tatranskom národnom parku, v ktorej bol medveď hnedý upytliačený, platí najvyšší stupeň ochrany – piaty.

Upytliačený medveď v Tichej
Zdroj: FB/Erik Baláž


Galéria

Ilustračné foto Na snímke sú nájdené Na snímke sú nájdené Na snímke sú nájdené Upytliačený medveď v Tichej

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články