Antonino Vadala čelí na Slovensku novým závažným obvineniam: Potvrdené! Podvody s eurofondami | Topky.sk

Sobota, 21. júl 2018. Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna.

Antonino Vadala čelí na Slovensku novým závažným obvineniam: Potvrdené! Podvody s eurofondami

Antonino Vadala
Antonino Vadala , Zdroj: foto: Miro Vacula
17.04.2018 15:00

BRATISLAVA - Taliansky podnikateľ, žijúci na východnom Slovensku Antonino Vadala, patrí za ostatné dva mesiace k najviac skloňovaným menám v spoločnosti. Do povedomia sa dostal po dvojnásobnej vražde, ktorá otriasla celou krajinou. Vadala je momentálne vo väzbe kvôli talianskym obvineniam, najnovšie čelí závažným obvineniam aj na Slovensku.


Vadalu obvinili pre subvenčný podvod a poškodzovanie záujmov Európskych spoločenstiev. Stíhanie sa týka pokusu vylákať v roku 2009 od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) eurodotácie v celkovej výške 119 917,67 eura.

Podvody s eurofondami a dotáciami

Vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry na základe pokynu riaditeľa odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry uznesením z 13. apríla začala trestné stíhanie a vzniesla obvinenie Antoninovi Vadalovi pre pokus zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a pokus zločinu subvenčného podvodu.

Ako ďalej informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová, stíhanie sa týka pokusu vylákať v roku 2009 od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) eurodotácie v celkovej výške 119 917,67 eura prostredníctvom spoločnosti BIO-FINIŠ, s. r. o., ktorej bol konateľom, klamlivo deklarujúc záväzky súvisiace s podmienkami poskytnutia podpory pre poľnohospodárov. "V prípade poskytnutia podpory by PPA vznikla celková škoda 119 917,67 eura, z ktorej pomerná časť poskytnutá z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka predstavovala 108 869,46 eura a pomerná časť poskytnutá zo štátneho rozpočtu SR predstavovala 11 048,21 eura," uviedla Tökölyová. Ako dodala, páchateľovi v prípade odsúdenia hrozí trest v rozpätí 3 až 10 rokov väzenia.

Antonino Vadala čelí na
Zdroj: foto: Miro Vacula

Vadala je v Taliansku stíhaný za drogovú trestnú činnosť

Antonino Vadala sa momentálne nachádza vo väzbe, kam ho poslal Krajský súd v Košiciach. Súd v Benátkach na neho totiž 9. marca vydal európsky zatýkací rozkaz . Antonino je v Taliansku stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami. Podľa obvinenia sa Antonino Vadala od decembra 2013 do decembra 2015 spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky. Antonino Vadala, ktorého spomínal v textoch aj zavraždený novinár Ján Kuciak, podniká na východnom Slovensku.


Galéria

Antonino Vadala

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/miš
ZDROJ: SITA
FOTO: Miro Vacula

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články