°C

Štvrtok, 22. október 2020. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

V kauze Osrblie padli rozsudky: Obvinení dostali takéto tresty

Obžalovaný bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej Martin N. (vľavo) a obžalovaný bývalý veľvyslanec Igor L.
Obžalovaný bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej Martin N. (vľavo) a obžalovaný bývalý veľvyslanec Igor L.
Zdroj: TASR
12.08.2014 11:16

PEZINOK – Podmienečné tresty si dnes vypočuli obžalovaní v kauze údajnej nepriamej korupcie pri dostavbe biatlonového areálu v Osrblí Martin N. a Igor L.


Martin N. po vynesení rozsudku novinárom povedal, že na svojej nevine trvá, a preto sa odvolá na Najvyšší súd SR. Pevne verí, že bude oslobodený.

Advokát Igora L. vyhlásil, že aj vzhľadom na skutočnosť, že rozsudok bol presnou kópiou trestného rozkazu, s verdiktom nesúhlasí. "Osemmesačné dokazovanie pre súd neznamenalo vôbec nič, preto podáme odvolanie," avizoval. Na otázku, prečo obžalovaní hovorili na odpočutých nahrávkach o holubičkách či kameňoch, obhajca odvetil, že nie každý v telefóne nazýva peniaze peniazmi.

"Ak niekto má takýto štýl, tak dávať mu to za ťarchu a tvrdiť, že práve z toho vyvodzuje nelegálnosť pôvodu peňazí, je úplne smiešne. Tie peniaze boli za konzultačnú a poradenskú činnosť, jednoznačne to nebol úplatok. Toto sa žiadnym dôkazom nepodarilo vyvrátiť," deklaroval.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry je presvedčený, že dnešný rozsudok preukazuje, že korupcia prenikla na tie najvyššie miesta. "Z priebehu celého pojednávania bolo evidentné, že preukazovanie korupcie na najvyšších miestach je mimoriadne náročné," uviedol. Odvolanie zvažuje aj prokurátor, keďže pôvodne navrhoval pre obžalovaných trest odňatia slobody na dva roky s trojročným odkladom, aj prísnejší peňažný trest.

Na otázku, či o korupcii mohla vedieť vtedajšia premiérka Iveta Radičová, prokurátor priamo neodpovedal. "Pani bývalá premiérka bola na hlavné pojednávanie predvolaná ako svedkyňa. Ja som jej dával otázky týkajúce sa tejto veci. Nebudem sa k tomu vyjadrovať. Pokiaľ by takéto niečo bolo preukázané v trestnom konaní, tak by obžaloba znela trochu inak a zrejme by v nej figurovali aj iné osoby," dodal.

Martin N. a Igor L. boli obžalovaní z toho, že od podnikateľa Petra Kňazíka a sprostredkovateľa Pavla Prečucha prijali v júli 2011 úplatok vo výške 30.000 eur v súvislosti s vybavením dotácie 300.000 eur z Úradu vlády SR na dokončenie pozastavenej prestavby biatlonového areálu. Mali prisľúbiť aj vybavenie dotácie z ministerstva školstva. V prípade dokázania viny im hrozí väzenie od šiestich mesiacov do troch rokov.

Na prestavbu a rekonštrukciu Národného športového areálu v Osrblí bolo vyčlenených spolu 1,6 milióna eur z ministerstiev školstva a rezervy predsedníčky vlády. Bývalého veľvyslanca SR v Keni Igora L. zadržala polícia koncom júla 2011 pri preberaní označených bankoviek v hodnote 30.000 eur.

Radičová v máji na súde vyhlásila, že polícia pri vyšetrovaní podvodné konanie či nezákonnú činnosť nezistila. Dodala, že po tom, ako sa objavili podozrenia z korupcie v súvislosti s dostavbou areálu, úrad vlády dal polícii prešetriť, ako boli v Osrblí použité štátne peniaze. "Nikdy som sa nevedela vyrovnať s faktom, že by s tým niečo mal spoločné," povedala Radičová novinárom o svojom bývalom poradcovi. Z miesta poradcu ho podľa svojich slov musela odvolať, pretože bol podozrivý z nezákonnej činnosti. "Ako poznám pána N., roky rokúce, tak mi to s ním jednoducho ľudsky nesedí," dodala.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články