Zoznamky | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

Zoznamky

zoznamka
zoznamka
09.02.2009 09:04

Zoznamky cez internet, vydávanie sa za niekoho iného, stretnutie s neznámou osobou, ochrana osobných údajov...


Zoznamky cez internet

 

Dnes existuje množstvo zoznamovacích portálov, ktoré umožňujú nadviazať priateľstvá, či partnerské zväzky širokej skupine ľudí. Možnosť zoznámenia cez internet využijú hlavne plachí ľudia s nízkym sebavedomím, handicapovaní, osamelí, ale aj starší ľudia, ktorým vyhovuje hlavne anonymita na sieti. Rovnako však zoznamky využívajú aj mladí a atraktívni ľudia, ktorí si napríklad chcú skrátiť čas a využívajú zoznamky ako druh zábavy. Online zoznamovanie je v podstate modernejšou obdobou zoznamovacích inzerátov. Oproti nim má tú výhodu, že je rýchlejšie, pohodlnejšie a pestrejšie. Najčastejšie uvádzané dôvody na online zoznámenia sú: veľa práce a málo času. Ale čakanie na odpoveď si môžete skrátiť listovaním v profiloch iných inzerentov. Za jeden deň môžete osloviť toľkých ľudí, koľko sa vám páči a pritom sa vyhnúť odmietnutiu z očí do očí. Ak použijete filter, je veľká pravdepodobnosť, že nájdete skupinu ľudí, ktorá bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám. Zo začiatku to bude možno len na komunikovanie a neskôr možno...

 

Vydávanie sa za niekoho iného

 

Predovšetkým treba zvážiť, čo o sebe chcete uverejniť a rovnako brať do úvahy, čo o sebe uverejnia ostatní. Anonymita internetu má svoje čaro, ktoré umožňuje schovať nedostatky, ale na druhej strane má aj svoje tienisté stránky. Sú ľudia, ktorí hneď na začiatku vsadia na svoju úprimnosť, ale aj takí, ktorí sa radšej zamaskujú, či už z opatrnosti alebo pre zábavu. Niekto hľadá vážny vzťah, iný si chce len písať, ďalší len tak zabaviť sa, niektorí vás vyzlečú cez monitor, ak sa dáte... Ak niekomu nevidíte do tváre, neviete, či práve neklame. Na internete je ľahké „vodiť niekoho za nos“ a vydávať sa za niekoho iného. Preto sa odporúča brať internetové zoznamovanie trochu ako hru. Určite je vhodnejšie odpovedať na inzeráty s fotkami. Aj keď podľa fotiek je ťažké urobiť si celkový dojem o človeku, ale ak vám aspoň trocha záleží na prvom dojme, iste je to pomoc.

 

Stretnutie s neznámou osobou

 

Ak sa zoznamujete s odstupom a nadhľadom, je to len výhoda. Nemali by ste si písať s ľuďmi, ktorí majú pochybne vyplnený profil. Ak sa chcete spoznať aj osobne, vyberte si radšej ľudí zo svojho okolia a necestujte na stretnutie do neznámych miest. V známom a hlavne verejnom prostredí sa človek cíti bezpečnejšie. Na prvé stretnutie nikdy nechoďte sami. Dajte si jasné poznávacie znamenie. Pokiaľ vás dotyčný na prvý pohľad odradí alebo vyľaká, môžete jednoducho odísť. Napriek všetkým nástrahám môže mať zoznámenie cez internet aj šťastný koniec, ale je potrebné k takémuto nadviazaniu vzťahu pristupovať opatrne.

 

Ochrana osobných údajov

 

Kvalitní poskytovatelia zoznamovacích portálov si sú vedomí, že existujú reálne možné ohrozenia, či sa už jedná o porušovanie právnej legislatívy, ochrany súkromia a autorských práv alebo zneužitia osobných údajov svojich užívateľov. Z týchto dôvodov majú poskytovatelia vypracované práva a povinnosti poskytovateľa služieb, ale aj práva a povinnosti užívateľov, s ktorými je treba pri registrácii súhlasiť, ináč nebudú služby poskytované.

 

Chráňte si vaše osobné údaje, fyzickú aj emailovú adresu, telefónne čísla, heslá, pin, čísla účtov a pod., lebo okrem sklamania v láske, či priateľstve, sa môžete stať aj obeťou najrôznejších trestných činov prevádzaných pomocou internetu. Môže ísť jednak šírenie rôznych počítačových infiltrácií (vírusy, červy, spam, nechcená reklama a pod.), ale aj o „vyčistenie“ vašich účtov.

 

Tiež je dôležité si uvedomiť reálne nebezpečenstvo od ľudí, ktorí sa vás na zoznamke pýtajú na veľmi citlivé záležitosti z vášho osobného života. Uvedomte si, že ak vás vyzve na stretnutie neznámy človek, ktorý o vás vie, že ste opustený, nemáte žiadnych priateľov, či blízku rodinu alebo, že ste sa len pred časom prisťahovali, a ani to tu dobre nepoznáte, môže ísť o človeka, ktorý si hľadá svoju obeť! Zvlášť nebezpečné je, ak sa cez internet zoznamujú deti, ľahko sa môžu stať obeťou pedofilov!

  

Prevencia

 

  • Vyberte si kvalitného poskytovateľa služieb, ktorý zabezpečí nielen ochranu osobných údajov, ale aj ochranu proti nevyžiadanej pošte, antivírusovú ochranu, atď.
  • Zabezpečte si svoje fotoalbumy heslom. Nikdy neviete ako a kedy môžu byť vaše fotografie zneužité treťou stranou.
  • Nie je bezpečné dávať na internet alebo cez mobil svoje osobné údaje. Vysvetlite deťom, čo sú to osobné údaje a prečo je nebezpečné zverejňovať svoje pravé meno a priezvisko, svoju fotografiu, video, vek, emailovú adresu, telefónne číslo, adresu domov, adresu školy, majetkové pomery, prístupové mená a heslá alebo iné osobné údaje (záľuby, opis vzhľadu, povahy, znalosti, zručnosti, vzdelanie, obľúbené veci, túžby...). V prípade, že je nevyhnutné takéto údaje poskytnúť, musia o tom vedieť rodičia alebo v škole učitelia.
  • Pri kontrolných otázkach, ktoré sa používajú ako pomoc pri strate hesla, zvoľte odpoveď, ktorú okrem vás nikto nepozná.
  • S nikým, s kým sa dieťa zoznámilo iba cez internet alebo mobil, sa nesmie stretávať samé osobne. Tak ako v reálnom živote nechodia deti na stretnutie s neznámou osobou bez sprievodu niekoho ďalšieho, najlepšie rodiča, alebo aspoň súrodenca, kamaráta, tak aj na stretnutie s neznámou osobou, s ktorou sa dieťa zoznámilo iba cez internet alebo mobil, je stretnutie veľmi nebezpečné. Ak už dieťa ide na stretnutie, tak vždy aspoň s kamarátom. Rodičom oznámiť na aké stretnutie ide, za kým ide, kde a kedy sa plánuje vrátiť. Stretnutie by malo byť na verejnom mieste, kde je veľa ľudí. Znakom bezpečnejšieho stretnutia je, že tomu, čo pozýva, nevadí, že dieťa príde s rodičom alebo inou dospelou osobou. Ak mu to vadí, ten človek nemá čisté úmysly.
  • Buďte podozrievavý voči človeku, ktorý dieťa presviedča, aby zatajovalo svoje internetové kamarátstvo pred rodičmi, alebo vystupuje ako tínedžer, ale nevie väčšinu odpovedí na otázky, ktoré bežne rovesníci poznajú. Takýto človek chce deťom ublížiť a preto klame a navádza, aby zatajili pozvanie na stretnutie s ním, aby si zmazali históriu četu, jeho emaily, sms-mms správy a podobne.
  • Nie všetko, čo je na internete, je pravda. Vysvetlite deťom, nech neveria všetkému čo nájdu na internete. Informácie si je potrebné porovnať z viacerých zdrojov a v prípade nejasností sa poradiť s rodičmi alebo učiteľmi v škole.
  • Váš domáci počítač (alebo hraciu konzolu) postavte do obývacej izby alebo na iné spoločné prístupové miesto v byte. Najlepšie tak, aby rodič mal vždy výhľad na monitor. Nedávajte počítač do detských izieb. Majte dobrý prehľad o všetkých ďalších počítačoch, ktoré sú deťom prístupné.
  • Stanovte medzi deťmi a rodičmi jasné pravidlá pre používanie internetu. Urobte si rozvrh na dni a presný čas, kedy má dieťa povolenie stráviť čas na internete, najlepšie v čase vašej prítomnosti. Podpísanú zmluvu vystavte niekde pri monitore počítača. Nezabudnite, ak si s vaším dieťaťom vytvoríte pravidlá o používaní internetu, stanovte si práva a povinnosti pre obe strany. Pravidla, by sa mali pravidelne aktualizovať. Vzor takejto „rodinnej zmluvy“ nájdete na stránkach Zodpovedne.sk.
  • Vytvorte medzi dieťaťom a rodičom vzťah vzájomnej dôvery. Majte prehľad o prezývkach (nickname) vašich detí, ktoré používajú na internete. Buďte opatrný, nebuďte dotieravý pri kontrole dieťaťa, vzájomná dôvera je veľmi dôležitá. Prílišná kontrola by mohla dieťa dohnať ku skrývaniu a zatajovaniu činností. Netrestajte dieťa za to, čo nie je jeho chyba, môže vám prestať dôverovať a mať strach a neistotu pri zdôverovaní sa s nejakým problémom. Je potrebné sa s deťmi veľa rozprávať, upozorniť ich na rôzne nebezpečenstvá, zaujímať sa a vedieť kde a ako trávia voľný čas, s kým telefonujú, emailujú, četujú, s kým sa stretávajú. Menšie deti si vyžadujú pravidelnú kontrolu. Ponúknite deťom adekvátne, zmysluplné a zaujímavé mimoškolské aktivity. Všímajte si viac svoje okolie. Nebuďte ľahostajní ani k cudzím deťom.

 


Nástroje k článku


ZDROJ: Zodpovedne.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články