Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Smutná správa: Zomrel divadelník Jiří Srnec

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

PRAHA - Vo veku 90 rokov zomrel v nedeľu český divadelný režisér, choreograf, libretista, herec, výtvarník a manažér Čierneho divadla Jiří Srnec. Oznámil to v pondelok hovorca Národného divadla Tomáš Staněk, ktorého citoval webový spravodajský portál Novinky.cz.


Srnec, ktorý sa narodil 29. augusta 1931 v Žalove pri Prahe, vyštudoval konzervatórium a bábkarskú katedru Divadelnej fakulty Akadémie múzických umení (DAMU) v Prahe a súčasne aj grafickú školu. Začiatkom 60. rokov založil svoje Čierne divadlo. Bol tvorcom inscenácií ako Pruhovaný sen, Legendy staré matky Prahy, Alice v říši zázraků, Peter Pan, Labyrint, Týden snů či Bílý pierot v černém.

Princíp "čierneho" divadla spočíva v čiernom oblečení hercov, vďaka ktorému splývajú s čiernym pozadím. Nimi vedené predmety sú, naopak, osvetlené, takže sa pred divákom pohybujú akoby samé. Najväčším prelomom v jeho kariére bol rok 1962, keď tento neznámy divadelný súbor z bývalého Československa pozvali na prestížny festival do škótskeho Edinburghu. Sedemčlenné divadlo tam oslavovalo veľké úspechy.

Srncovo divadlo sa stalo jedným z najznámejších reprezentantov českého divadelníctva

Jiří Srnec spolupracoval aj s divadlom Semafor, Laternou magikou, Divadlom Spejbla a Hurvínka alebo štátnou operou v Mníchove. V roku 1989 založil súbor Imaginativ Praha. Podľa spravodajského servera iDNES.cz sa Srncovo divadlo stalo jedným z najznámejších reprezentantov českého divadelníctva. Jiří Srnec sa so svojím súborom zúčastnil na desiatkach medzinárodných divadelných festivalov a zrealizoval vyše 300 zahraničných turné po Európe, Severnej a Južnej Amerike, Ázii, Afrike aj Austrálii.

Predstavenia Čierneho divadla Jiřího Srnca videlo doteraz viac ako päť miliónov divákov v 68 krajinách sveta. V roku 2011 mu vtedajší český prezident Václav Klaus udelil Medailu Za zásluhy. V roku 2018 si prevzal Cenu Thálie za mimoriadny umelecký prínos pre české divadelné umenie.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články