°C

Štvrtok, 27. február 2020. Meniny má Alexander, zajtra Zlatica.

Obrovská rana pre herecký svet: Zomrel Terry Jones (†77), člen komediálnej skupiny Monty Python!

Terry Jones
Terry Jones
Zdroj: TASR/ Photo by Andy Kropa/Invision/AP
22.01.2020 14:15

LONDÝN - Vo veku 77 rokov zomrel britský komik, filmár, autor a historik Terry Jones, známy z už nefungujúceho komediálneho zoskupenia Monty Python. Smutnú správu potvrdil jeho agent. Rodák z waleského Colwyn Bay skonal 21. januára večer doma v Londýne po dlhom boji so zriedkavou formou frontotemporálnej demencie, uviedla jeho rodina vo vyhlásení s tým, že v posledných chvíľach bola pri ňom jeho manželka Anna Soderstrom.


"Stratili sme milého, vtipného, láskavého, kreatívneho a naozaj milujúceho muža, ktorého nekompromisná individualita, vytrvalý intelekt a mimoriadny humor priniesli počas šiestich desaťročí potešenie nespočetným miliónom ľudí. Jeho práca s Monty Python, jeho knihy, filmy, televízne programy, básne a ďalšie práce budú žiť ďalej, dedičstvo hodné naozajstného polyhistora," uvádza sa v stanovisku rodiny. Okrem manželky po sebe zanechal syna Billa a dcéry Sally a Siri.

Na snímke zľava britskí komici Michael Palin, John Cleese, Eric Idle, Terry Jones a Terry Gilliam pózujú pred špeciálnou projekciou komédie Monty Python a Svätý grál v rámci medzinárodného filmového festivalu Tribeca v New Yorku
Terry Jones
Zdroj: TASR/ Photo by Andy Kropa/Invision/AP

"Terry bol jedným z mojich najbližších, najcennejších priateľov. Bol milý, štedrý, nápomocný a vášnivý voči žitiu života naplno. Bol viac ako jeden z najvtipnejších autorov-umelcov svojej generácie, bol to úplný renesančný komik - autor, moderátor, historik, geniálny detský autor a najmilšia, najúžasnejšia spoločnosť, ktorú by ste si mohli želať," vyjadril sa o svojom kolegovi člen Monty Python Michael Palin.

Profil herca

Terry Jones sa narodil sa 1. februára 1942 vo waleskom mestečku Colwyn Bay. Keď mal štyri a pol roka, presťahovala sa jeho rodina do Anglicka. Vyštudoval angličtinu na Oxfordskej univerzite, kde sa stretol so spolužiakom Michaelom Palinom. Oboch spájal záujem o divadlo, vystupovali spoločne v Oxforskej revue založenej v 50. rokoch 20. storočia na univerzitnej pôde.

Obaja sa dostali do britskej stanice BBC, kde začali písať scénky pre zábavný program The Frost Report, neskôr spolupracovali na detskom programe Do Not Adjust Your Set (Nekrúťte gombíkmi), na ktorom sa podieľal aj ich neskorší kolega Eric Idle, a tiež Američan Terry Gilliam ako autor animácií. Svoje tvorivé sily spojili s Johnom Cleesom a Grahamom Chapmanom, ktorí už v tom čase pracovali pre BBC. Tak sa zrodila komediálna skupina Monty Python.

Šestica v zložení John Cleese, Graham Chapman, Michael Palin, Terry Jones, Eric Idle a Terry Gilliam sa stretla 11. mája 1969 v kašmírskej reštaurácii v londýnskej štvrti Hempstead. Odtiaľ sa umelci vydali do neďalekého Cleesovho bytu, aby mohli pokračovať v diskusii.

Bomba v podobe humoru

Bomba v podobe absurdného, čierneho, no zároveň intelektuálneho humoru plného slovných hračiek, paródií a doplneného nemenej "uletenými" animáciami explodovala v nedeľu 5. októbra 1969. Krátko pred 23. hodinou vo vysielaní BBC prvý raz zaznela okrídlená veta: "And now for something completely diferent" (A teraz o niečom úplne inom).

Začala sa tak písať história jedného z najznámejších a najexcentrickejších zábavných programov, britskej televíznej šou Monty Python's Flying Circus. V rokoch 1969 - 1974 vznikli štyri série obsahujúce dokopy 45 polhodinových epizód. V nich Jones aj naďalej tvoril scénky predovšetkým so svojim priateľom Palinom. Ako herec sa osvedčil pri stvárňovaní ženských postáv. Práve Jones bol podľa Palina tým, kto skupinu posúval dopredu. Často sa hádali s Cleesom, pretože Jones všetko prežíval emotívne, kým on skôr intelektom. Členovia skupiny však ostali napriek tomu priateľmi.

Monty Python pokračovali

Aj po konci pravidelných televíznych programov pokračovali Monty Python v nakrúcaní celovečerných filmov. Terry Jones sa ako scenárista aj ako režisér podpísal pod snímky Monty Python a Svätý Grál (Monty Python and the Holy Grail, 1975), Život Briana (Life of Brian, 1979), či Monty Python: Zmysel života (Monty Python's The Meaning of Life, 1983). Film o zmysle života, v ktorom Jones stvárnil nezabudnuteľnú postavu dáviaceho sa pána Creosota, získal zvláštnu cenu poroty na festivale v Cannes.

Jones sa však venoval aj vlastným divadelným a filmovým projektom, ku ktorým patrila komédia Personal Services (1987), Erik Viking (1989) a rozprávka Žabiakove dobrodružstvá (The Wind in the Willows, 1996). Písal rozprávkové knihy a svoju lásku k histórii a  obdobiu stredoveku prejavil aj pri tvorbe dokumentárneho seriálu Stredoveké osudy Terryho Jonesa.

Jones bol ženatý a mal dve deti. Nemohol chýbať ani na príležitostných živých vystúpeniach Monty Python – posledné sa odohralo v roku 2014. O rok neskôr Jonesovi diagnostikovali demenciu, ktorá zasiahla jeho mozog. Diagnózu však niesol veľmi statočne. "Vedel presne, čo ho zasiahlo, a chcel sa o tieto vedomosti podeliť s ostatnými," povedal jeho priateľ Palin.

Terence Graham Parry "Terry" Jones sa preslávil ako jeden z členov spomínaného zoskupenia Monty Python. Okrem neho a Palina v kolektíve pôsobili John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle a Graham Chapman, ktorý však zomrel v roku 1989. Zažiariť sa im podarilo vďaka šou Lietajúci cirkus Montyho Pythona (1969 - 1974). Na konte majú tiež úspešné snímky ako A teraz o niečom úplne inom (1971), Monty Python a Svätý Grál (1975), Život Briana (1979) či Monty Python: Zmysel života (1983). Pod posledné tri zmienené sa Jones podpísal aj ako režisér. Okrem toho tiež režíroval filmy ako Erik Viking (1989), Žabiakove dobrodružstvá (1996) či Absolutely Anything (2015), v ktorých si tiež zahral.


Galéria

Terry Jones Terry Jones bol jeden Terry Jones Terry Jones Terry Jones

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články