Zákaz pre Rogera Watersa z Pink Floydu: V Nemecku ho bojkotujú... Toto je dôvod | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Zákaz pre Rogera Watersa z Pink Floydu: V Nemecku ho bojkotujú... Toto je dôvod

Roger Waters
Roger Waters
Zdroj: SITA/AP
28.11.2017 16:00

BERLÍN - Verejnoprávne rozhlasové stanice v Nemecku odmietajú odvysielať pripravované koncerty Rogera Watersa, bývalého frontmana legendárnej britskej skupiny Pink Floyd. Stanice ho obviňujú z antisemitizmu, pretože počas vystúpení vyzýva na bojkotovanie Izraela.


Stanice Antenne Brandenburg a radioBerlin 88.8, ktoré sú súčasťou spoločnosti RBB (Rundfunk Berlin-Brandenburg), v pondelok oznámili, že neodvysielajú naživo Watersov koncert naplánovaný na 1. a 2. júna 2018. "Pre RBB je dôležité zaujať k tomu jasný postoj a vyslať dôležitý signál židovskej obci v Berlíne a Brandenbursku," uviedla manažérka Patricia Schlesingerová. Brandenbursko je jednou zo 16 nemeckých spolkových krajín, obklopuje metropolu Berlín.

Ďalšie stanice ako Westdeutsche Rundfunk (WDR) a Norddeutsche Rundfunk (NDR) urobili v posledných dňoch podobné rozhodnutia. Organizátor koncertov Marek Lieberberg označil postoj vysielateľov v rozhovore pre utorňajšie vydanie novín Mannheimer Morgen za "absolútne smiešne". Napriek tomu, že Waters má kontroverzný súkromný názor na Izrael, "nemôžem a nechcem mu odopierať jeho právo na slobodu prejavu," povedal hudobný manažér, ktorého rodičia prežili holokaust. 

Waters účinkoval s hudobnou skupinou Pink Floyd v rokoch 1965-1985 a zaslúžil sa o vznik kultových albumov ako "The Wall", "The Dark Side of the Moon" a ďalších. Hudobník bežne na svojich koncertoch vyzýva umelcov na bojkot Izraela a niekedy má na javisku balóny v tvare prasiat, ozdobené Dávidovou hviezdou. Waters podporuje bojkot židovského štátu a aj kampaň za divestície a sankcie proti Izraelu, ktorých cieľom je donútiť krajinu, aby zmenila svoju politiku voči Palestínčanom.

Okrem účinkovania v kapele Pink Floyd, ktorá hrala psychedelický a neskôr progresívny rock, vyvolal Waters pozornosť aj tým, keď skladby z albumu The Wall (Múr) zahral v Berlíne v roku 1990 na území, kde ešte niekoľko mesiacov predtým stával Berlínsky múr. Vystúpenie bolo vtedy sledované po celom svete a nahrávka z tohto koncertu sa stala najlepšie predávaným živým albumom, pripomenula agentúra DPA.


Galéria

Roger Waters Roger Waters Roger Waters Roger Waters Roger Waters

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články